| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Centrala wentylacyjna – jakie procesy w niej zachodzą?

Centrala wentylacyjna – jakie procesy w niej zachodzą?

Centrala wentylacyjna jest sercem naszego systemu wentylacyjnego. Na dużych obiektach centralne wentylacyjne to ogromne urządzenia wolnostojące o wymiarach ciężarówki umieszczane na dachu, a w naszych domach – o wymiarach niewiele mniejszych od szafy. Mimo tak rozbieżnych rozmiarów, elementy umieszczone w centrali wentylacyjnej mają taką samą budowę i zasadę działania.

Centrala wentylacyjna – za co jest odpowiedzialna?

Centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna jest odpowiedzialna za przygotowanie i obróbkę świeżego powietrza w taki sposób, aby móc je wtłoczyć do pomieszczenia. Zimą powietrze jest podgrzewane, nawilżane i oczyszczane. Latem powietrze jest chłodzone, osuszane i nawilżane. Polskie normy jasno określają dopuszczalne parametry powietrza wewnętrznego do jakich musimy doprowadzić procesami w centrali wentylacyjnej. Latem 240C i f = 45% , zimą 200C i ok. 50%. Zmienne warunki parametrów powietrza zewnętrznego wymuszają różną pracę centrali i dostosowywanie się do aktualnych potrzeb. Centrale projektowane są na średnie i niekorzystne  warunki tak by spełniły swoje zadanie nawet w ekstremalnie zimnych i upalnych dniach.

Elementy odpowiedzialne za procesy w centrali wentylacyjnej

Aby powietrze mogło zostać przygotowane, w centrali stosowane są specjalne sekcje – każda jest odpowiedzialna za inny proces na powietrzu. I tak stosuje się: nagrzewnice, chłodnice, sekcje nawilżania, filtry oraz sekcje osuszania. Sekcją odpowiedzialną za nadanie odpowiedniego ciśnienia jest oczywiście wentylator. Sekcjami dodatkowymi, związanymi z odzyskiem energii, są rekuperatory: wymienniki krzyżowe, obrotowe itp.

Zobacz także: Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?

Procesy w centrali wentylacyjnej

W centrali wentylacyjnej zachodzą procesy takie jak:

Ogrzewanie – czyli podwyższanie temperatury powietrza (często proces ten jest dwustopniowy)

Chłodzenie – obniżanie temperatury powietrza

Zobacz także: Jakie są metody zabezpieczania wymienników ciepła w centralach wentylacyjnych?

Osuszanie – zmniejszenie zawartości wilgoci w powietrzu obrabianym. W procesie tym najczęściej osusza się powietrze poprzez obniżenie temperatury poniżej temperatury punktu rosy i wykroplenie wilgoci. Inną metodą osuszania mogą być rozwiązania z materiałami absorbującymi wilgoć i wyrzucającymi je na zewnątrz (wymienniki adsorpcyjne).

Nawilżanie – proces ten polega na dostarczeniu wilgoci do powietrza. Można to realizować poprzez wtrysk gorącej pary wodnej lub poprzez przepuszczanie powietrza przez wilgotne złoże zraszane wodą. W instalacjach nawilżających istotnym problemem jest wzrost bakterii. W celu wyeliminowania bakterii stosuje się lampy UV.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »