| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Higieniczna ilość powietrza – co to takiego?

Higieniczna ilość powietrza – co to takiego?

Tlen jako czynnik niezbędny do właściwego funkcjonowania człowieka musi być dostarczony w odpowiedniej ilości do pomieszczenia gdzie przebywają ludzie. Tlen jest dostarczany wraz ze świeżym powietrzem. Powietrze nie tylko doprowadza tlen, lecz także rozrzedza zanieczyszczone i zużyte powietrze, powodując zmniejszenie stężeń substancji szkodliwych. Dlatego warto poznać zasady doboru ilości powietrza higienicznego, aby powietrze w naszym pomieszczeniu było zdrowe dla człowieka.

Świeże powietrze – jakie są skutki jego nie dostarczenia?

Brak świeżego powietrza w pomieszczeniu negatywnie wpływa na czynności życiowe ludzi w nim przebywających. Skutkiem braku wymiany powietrza jest wzrost stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, takich jak: produkty spalania, oddychania, substancje, które są wydzielane przez farby, kleje oraz umeblowanie. Dodatkowo może następować infiltracja zanieczyszczeń z zewnątrz. Efektami zdrowotnymi w takim przypadku mogą być nudności, duszności, brak koncentracji i omdlenia, a w najgorszym wypadku śmierć przez uduszenie. Dlatego celowym i ważnym jest zmniejszanie stężenia niechcianych substancji w powietrzu w pomieszczeniu poprzez wtłaczanie świeżego powietrza o odpowiedniej zawartości tlenu i to dobrej jakości.

Zobacz także: Dlaczego jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń jest ważna?

Ilości powietrza wentylacyjnego

Ilość powietrza jaką należy wtłoczyć do pomieszczenia jest zależna od przeznaczenia pomieszczenia, ilości osób, które się w nim znajdują, oraz stężenia wydzielanych substancji niepożądanych. Dla pomieszczeń biurowych gdzie emisja zanieczyszczeń jest niewielka, a liczba osób znaczna przyjmuje się minimum 20 m3/h na każdą przebywającą osobę. W przypadku biur o wyższych standardach, ilość powietrza na osobę rośnie do 30–50 m3/h. W przypadku pomieszczenia gdzie dozwolone jest palenie (sporadyczne), wartość ta nie powinna być mniejsza niż 50m3/h/os. W przypadku palarni zakładane jest minimum 10-krotna wymiana powietrza w pomieszczeniu. Kuchnie są specyficznym rodzajem pomieszczeń gdzie ilość powietrza zależna jest również od wyposażenia. Posiadanie kuchni gazowych wymaga na nas zwiększenia ilości powietrza, którą musimy dostarczyć (ze względu na proces spalania). Podobnie w przypadku stosowania kotłów węglowych oraz kominków otwartych, gdzie ilość powietrza jest bardziej zależna od mocy kotła/kuchni/kominka niż ilości osób.

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK