| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?

Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?


Przeglądając rozwiązania projektowe instalacji wentylacyjnych, spotkamy się z opisem instalacji. Przedstawia on najważniejsze parametry zastosowanego systemu wentylacyjnego. Daje nam ogromną ilość informacji, które można w przyszłości wykorzystać. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi parametrami instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Podstawową informacją o instalacji wentylacyjnej jest rodzaj nawiewu i wyciągu powietrza z pomieszczenia. Rozróżnia się trzy podstawowe typy wentylacji: grawitacyjną, mechaniczną oraz hybrydową. Wentylacja grawitacyjna, jako najprostszy typ, nie posiada wentylatora, a przewody wentylacyjne są możliwie najkrótsze. W metodzie mechanicznej posiadamy wentylatory lub centralę wentylacyjną oraz sieć przewodów wentylacyjnych. Wentylacja hybrydowa jako system mieszany, składający się z dwóch poprzednich typów, posiada wentylator oraz małą sieć kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Zobacz także: Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna - różnice

Ilość powietrza wdmuchiwana i usuwana z pomieszczenia pozwala nam określić, jaka będzie jakość powietrza w pomieszczeniu. Ilość powietrza świeżego nawianego do pomieszczenia jest związana z przewidywaną ilością osób w pomieszczeniu. Temperatura powietrza nawiewanego decyduje o charakterze instalacji wentylacyjnej: chłodzącej, grzewczej lub neutralnej.

Wartość ciśnienia, które panuje w instalacji, jest nazywana sprężem dyspozycyjnym. Ciśnienie to powoduje ruch powietrza w żądanym kierunku. Poprzez odpowiednią regulację sprężu dyspozycyjnego uzyskujemy właściwy nawiew do pomieszczenia oraz zachowanie umiarkowanego poziomu hałasu, który nie będzie przekraczał dopuszczalnych wartości. Ciśnienie to jest używane przez powietrze do pokonania wewnętrznych oporów instalacji.

Zobacz także: Wentylacja hybrydowa – co to takiego?

Długość instalacji jest o tyle ważnym czynnikiem, że im dłuższa instalacja, tym więcej zapłacimy za jej montaż oraz zakup. Warto przeanalizować sposób prowadzenia instalacji i sprawdzić jego optymalizację. Koszt instalacji wentylacyjnej mechanicznej jest wysokim procentem całkowitego kosztu budowy domu. Warto ograniczyć długość instalacji do minimum. W tym celu wykorzystuje się nawiew do pomieszczenia, a wyciąg ze strefy sufitów podwieszonych (minimalizacja długości instalacji wywiewnej).

Niedbałe wykonanie i zły projekt potrafią sprawić, że z naszych nawiewników nie popłynie powietrze, mimo że wentylator działa. Dlaczego? Taka sytuacja wystąpi, gdy straty ciśnienia na instalacji będą większe niż spręż wentylatora. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy stosować możliwie duże średnice przewodów wentylacyjnych z jak najmniejszą ilością zwężeń, kolan oraz innych zmian przekroju kanału. Zapewni to małe straty ciśnienia na instalacji.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK