| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Co to jest wentylacja personalna?

Co to jest wentylacja personalna?


Wentylacją personalną nazywamy dostarczenie pojedynczej osobie odpowiedniej ilości powietrza, bezpośrednio w strefę oddychania. Jest to stosunkowo nowa dziedzina wentylacji, stosowana głównie w przemyśle oraz specjalistycznych nawiewach stanowiskowych. Poznajmy jej możliwości, wady oraz zalety.

Zasada działania

Zasada działania wentylacji personalnej niewiele różni się od standardowej wentylacji. W obydwu systemach powietrze nawiewane do strefy przebywania ludzi musi być odpowiednio przygotowane, oczyszczone, schłodzone lub ogrzane. Jedyną, ale zasadniczą różnicą pomiędzy obydwoma systemami jest obszar działania. Wentylacja personalna dostarcza świeże powietrze do strefy przy samym człowieku, w okolicach głowy, tak aby człowiek używał do procesów oddychania tego właśnie powietrza.

Zobacz także: Po co wentylacja w budynku?

W przypadku projektowania wentylacji personalnej oraz nawiewu do strefy głowy, zasadniczym czynnikiem jest prędkość nawiewanego powietrza.

Zbyt wysoka prędkość powietrza spowoduje nadmierne odparowanie wilgoci z ciała człowieka, co wywoła efekt ochłodzenia (woda w trakcie odparowania pobiera energię cieplną z powierzchni skóry). Nadmierna prędkość dodatkowo wywoła dyskomfort, uczucie przeciągu i nadmierne wysuszenie powierzchni spojówek. Jakość powietrza nawiewanego (temperatura) powinna mieć regulację stanowiskową ze względu na różne upodobania osób korzystających z niej.

Wilgotność powietrza powinna być utrzymana na odpowiednim poziomie ze względu na możliwość wykraplania się nadmiaru wilgoci na powierzchniach chłodnych lub nadmiernemu osuszaniu skóry i oczu człowieka.

Metody wentylacji stanowiskowej i personalnej najczęściej stosowane są w przemyśle, gdzie mamy wiele stanowisk wytwórstwa drobnego. Instalacje te często połączone są z odciągami miejscowymi. Wykonywane są w formie rur giętkich z nawiewnikiem bądź są zintegrowane ze stanowiskiem pracy. W przypadku zastosowań biurowych wentylacja personalna znajduje się w nawiewnikach wmontowanych w blat biurka.

Zobacz także: Jakie pomieszczenia trzeba wentylować?

Z pewnością największą zaletą wentylacji personalnej jest ograniczenie niezbędnej ilości powietrza w instalacji (ze względu na precyzję dostarczenia powietrza). Wiąże się to z konkretnymi oszczędnościami: mniejsza instalacja jest tańsza, zarówno w inwestycji, jak i eksploatacji.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wentylacja personalna dostarcza świeże powietrze do strefy przy samym człowieku, w okolicach głowy, tak aby człowiek używał do procesów oddychania tego właśnie powietrza.
Wentylacja personalna dostarcza świeże powietrze do strefy przy samym człowieku, w okolicach głowy, tak aby człowiek używał do procesów oddychania tego właśnie powietrza.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK