| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Co to jest proces nawilżania powietrza?

Co to jest proces nawilżania powietrza?


Często spotykamy się z nadwrażliwością i odczuciem suchych oczu po przebywaniu w pomieszczeniu kilka godzin. Może być to efektem zbyt suchego powietrza. Rozwiązaniem tego problemu będzie proces nawilżania powietrza w centrali wentylacyjnej.

Proces ten opiera się na dostarczeniu wody strumieniowi powietrza. Woda może się dostać do powietrza w postaci pary wodnej suchej, mokrej, mgły wodnej lub poprzez odparowanie z powierzchni zwierciadła wody w zbiorniku. Cząstki wody są absorbowane przez powietrze, aż do granicznej „pojemności” powietrza w danej temperaturze. Punkt graniczny nasycenia to wilgotność 100% przy konkretnej temperaturze.

Realizację procesu, w zależności od stanu skupienia w jakim dostarczamy wodę do układu, dzielimy na nawilżacze parowe oraz komory zraszania. W pierwszym typie urządzeń para wodna jest wprowadzana do strugi powietrza poprzez lance parowe, „wstrzykujące” określone ilości pary wodnej. Zaletą tej metody jest błyskawiczna absorpcja wilgoci i jej równomierne rozprowadzenie w strumieniu powietrza. Wadą tej metody jest temperatura pary wtłaczanej – 1200C i więcej. Powoduje to podwyższenie temperatury powietrza, co nie zawsze jest pożądane.

Zobacz także: Jak zbudować komin?

Drugą metodą nawilżania jest metoda porywania cząsteczek wody przez strugę powietrza. Realizuje się to przez kontakt ze zbiornikiem wypełnionym wodą, lub przez przepuszczanie powietrza przez tkaninę zwilżaną wodą. Powietrze porywa małe i większe krople, a następnie powinno napotkać odkraplacz większych kropel (zabezpieczenie przed wykropleniem nadmiaru wilgoci w kanałach). Zaletą takiego układu jest jego cena oraz prostota obsługi i eksploatacji. Wady to możliwość wzrostu bakterii i mikroorganizmów na wilgotnych tkaninach (idealne warunki – ciepło i wilgotno). Dodatkowym problemem może być wielkość porywanych cząstek wody. Gdy jest ona zbyt duża (wynika to z prędkości powietrza) to nadmiar wilgoci będzie się wykraplał w instalacji.

Zobacz także: Jak można wspomagać wentylację naturalną?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK