| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Co to jest proces nawilżania powietrza?

Co to jest proces nawilżania powietrza?


Często spotykamy się z nadwrażliwością i odczuciem suchych oczu po przebywaniu w pomieszczeniu kilka godzin. Może być to efektem zbyt suchego powietrza. Rozwiązaniem tego problemu będzie proces nawilżania powietrza w centrali wentylacyjnej.

Proces ten opiera się na dostarczeniu wody strumieniowi powietrza. Woda może się dostać do powietrza w postaci pary wodnej suchej, mokrej, mgły wodnej lub poprzez odparowanie z powierzchni zwierciadła wody w zbiorniku. Cząstki wody są absorbowane przez powietrze, aż do granicznej „pojemności” powietrza w danej temperaturze. Punkt graniczny nasycenia to wilgotność 100% przy konkretnej temperaturze.

Realizację procesu, w zależności od stanu skupienia w jakim dostarczamy wodę do układu, dzielimy na nawilżacze parowe oraz komory zraszania. W pierwszym typie urządzeń para wodna jest wprowadzana do strugi powietrza poprzez lance parowe, „wstrzykujące” określone ilości pary wodnej. Zaletą tej metody jest błyskawiczna absorpcja wilgoci i jej równomierne rozprowadzenie w strumieniu powietrza. Wadą tej metody jest temperatura pary wtłaczanej – 1200C i więcej. Powoduje to podwyższenie temperatury powietrza, co nie zawsze jest pożądane.

Zobacz także: Jak zbudować komin?

Drugą metodą nawilżania jest metoda porywania cząsteczek wody przez strugę powietrza. Realizuje się to przez kontakt ze zbiornikiem wypełnionym wodą, lub przez przepuszczanie powietrza przez tkaninę zwilżaną wodą. Powietrze porywa małe i większe krople, a następnie powinno napotkać odkraplacz większych kropel (zabezpieczenie przed wykropleniem nadmiaru wilgoci w kanałach). Zaletą takiego układu jest jego cena oraz prostota obsługi i eksploatacji. Wady to możliwość wzrostu bakterii i mikroorganizmów na wilgotnych tkaninach (idealne warunki – ciepło i wilgotno). Dodatkowym problemem może być wielkość porywanych cząstek wody. Gdy jest ona zbyt duża (wynika to z prędkości powietrza) to nadmiar wilgoci będzie się wykraplał w instalacji.

Zobacz także: Jak można wspomagać wentylację naturalną?

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Często spotykamy się z nadwrażliwością i odczuciem suchych oczu po przebywaniu w pomieszczeniu kilka godzin. fot. PURMO
Często spotykamy się z nadwrażliwością i odczuciem suchych oczu po przebywaniu w pomieszczeniu kilka godzin. fot. PURMO

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK