| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Jak należy zaprojektować wentylację grawitacyjną w domku jednorodzinnym?

Jak należy zaprojektować wentylację grawitacyjną w domku jednorodzinnym?


Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana. Na co zwracać uwagę przy sprawdzaniu projektu i wykonawstwie takiej instalacji?

Instalacja wentylacji grawitacyjnej choć jest najprostszym rozwiązaniem w wielu przypadkach, jest bardzo trudną formą wentylacji i należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Podstawowym wymaganiem działania jakiejkolwiek instalacji grawitacyjnej jest to aby na miejsce powietrza usuwanego mogło wpłynąć powietrze świeże. Kiedyś realizowane to było poprzez nieszczelności w oknach i drzwiach. Dzisiaj w dobie szczelnych okien stosuje się specjalne nawiewniki okienne lub podokienne które w przypadku małego podciśnienia w pomieszczeniu otwierają się pozwalając wpłynąć powietrzu atmosferycznemu. Takie uzupełnianie powietrza nazywamy kompensacją.

W przypadku braku kompensacji , powietrze w pomieszczeniu będzie stało i nie nastąpi usunięcie zanieczyszczeń.

W przypadku zastosowania jedynie instalacji grawitacyjnej w domu, kanały lokalizujemy w pomieszczeniach najbardziej narażonych na wilgoć i zanieczyszczenia oraz tam gdzie przebywają najczęściej ludzie. W przeciętnym domu kanały wentylacji grawitacyjnej zlokalizujemy w kuchni, łazience oraz dużym pokoju.

Do standardowych celów w budownictwie mieszkaniowym stosuje się kanały o wymiarach 14x14cm jeśli budynek jest nie wyższy niż 2 kondygnacje. Przy wyższych budynkach wymiary kanałów rosną.

Ilości powietrza jakie płyną w takim kanale są zmienne i zależne od parametrów powietrza zewnętrznego i wewnętrznego. Im większa różnica temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniu tym większy ciąg kominowy ( siła motoryczna przepływu powietrza ). Wprost proporcjonalnie do wzrostu ciągu rośnie ilość powietrza wyciąganego z pomieszczenia.

Lokalizacja kominka wyrzutowego kanału grawitacyjnego powinna być możliwie osłonięta przed wpływem zmiennego wiatru oraz warunków atmosferycznych. W tym celu stosuje się specjalnie osłonięte kominki dachowe, czasem z nasadami wspomagającymi proces usuwania powietrza a zabezpieczającymi przed cofaniem się powietrza.

Wykonanie kanałów wentylacji grawitacyjnej powinno być jak najbardziej staranne ze względu na duże opory miejscowe niechlujnie wykonanej instalacji. Opory te powodują redukcję ciągu kominowego, a co za tym idzie zmniejszenie ilości wyciąganego powietrza.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana.
Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK