| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Gdzie lokalizować wyrzutnię powietrza?

Gdzie lokalizować wyrzutnię powietrza?


Właściwa lokalizacja wyrzutni powietrza jest ważna ze względu na uciążliwy charakter powietrza z niej wyrzucanego. Nie powinno ono uprzykrzać komuś życia, ani powodować niekorzystnych skutków dla otoczenia. Dodatkowo polskie prawo podchodzi bardzo restrykcyjnie do tej sprawy. W razie złej lokalizacji wyrzutni budynek może nie zostać odebrany przez rzeczoznawcę do spraw BHP.

Wyrzutnia powietrza jest ostatnim elementem każdej instalacji wentylacji. Powietrze z niej wyrzucane z prędkością nawet do 4–5 m/s potrafi dolecieć na odległość nawet 6 m przy bezwietrznej pogodzie. Oznacza to że promień około 6 m od wyrzutni jest strefą gdzie wpuszczamy z założenia zużyte i złej jakości powietrze. Z tego faktu wynikają restrykcje lokalizacji wyrzutni powietrza.

W przypadku, gdy wpuszczamy do atmosfery powietrze o wyższym zanieczyszczeniu substancjami szkodliwymi niż w powietrzu atmosferycznym, mamy obowiązek oczyścić je przed wyrzuceniem na zewnątrz. W zależności od rodzaju i wielkości zanieczyszczeń stosuje się odpowiednią filtrację przed wyrzutnią powietrza.

Zobacz także: Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

Wszystkie wyrzutnie powietrza powinny mieć konstrukcję która zabezpiecza je przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, jak deszcz czy silny wiatr. Wyrzutnie powinny być zlokalizowane w miejscach gdzie odprowadzenie zużytego powietrza nie będzie miało negatywnego skutku na zdrowie ludzi z otoczenia oraz materiały budynków otaczających. Wyrzutnia powinna być powyżej powierzchni na której jest zamontowana o około 40 cm i 10 m (w rzucie poziomym) od innych części dachu wyższych od wyrzutni.

Lokalizacja wyrzutni na ścianie budynku jest możliwa jeśli powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów i zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia. Kolejnym warunkiem jest minimalna odległość od sąsiedniego budynku – 10 m (8 m jeśli ściana bez okien). Okna znajdujące się w tej samej ścianie co wyrzutnia muszą być oddalone o 3 m (jeśli są na tym samym poziomie). Wyrzutnia musi być zlokalizowana co najmniej 1,5 m od czerpni powietrza znajdującej się na tej samej ścianie. Z praktyki wynika że ta odległość powinna być większa. 

Dokładne wytyczne do lokalizacji wyrzutni powietrza można odnaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dania 12 kwietnia 2002 r. rozdział 6, paragraf 152.

Zobacz także: Na czym polega dobór klimatyzatora?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK