| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Co to jest ciąg wsteczny instalacji wentylacji grawitacyjnej?

Co to jest ciąg wsteczny instalacji wentylacji grawitacyjnej?


W przypadku gdy budynki są wentylowane za pomocą wentylacji grawitacyjnej (naturalnej), zanieczyszczone powietrze jest wyrzucane na zewnątrz budynku przez kanały wentylacyjne. Ilość powietrza usuwanego z pomieszczeń zależy od siły ciągu grawitacyjnego wytworzonego przez siły natury. Nie zawsze jednak siły te działają na naszą korzyć.


Różnica gęstości powietrza wewnątrz budynku i w otaczającej go atmosferze jest główną przyczyna powstawania zjawiska ciągu kominowego. Gęstość powietrza zależy w największym stopniu od temperatury. W przypadku gdy gęstość powietrza wewnątrz budynku jest mniejsza niż na zewnątrz (w budynku jest cieplej niż na zewnątrz), wtedy ciąg powietrza jest prawidłowy. W momencie odwrócenia sytuacji mamy do czynienia z ciągiem wstecznym – powietrze zamiast wydostawać się z budynku przez kanały wentylacyjne, wpada przez nie do wnętrza. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w upalne dni, kiedy temperatura wewnątrz pomieszczenia jest niższa niż na zewnątrz. Niewłaściwy ciąg powietrza jest najbardziej uciążliwy, gdy temperatura na zewnątrz maleje, a mroźne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne (zwłaszcza w łazience i toalecie gdzie różnica temperatur jest najwyższa) wyziębia pomieszczenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe i należy robić wszystko aby je ograniczyć.

Odwrócenie ciągu kominowego może być bardzo niebezpieczne. Przykładem może być zasysanie spalin wydostających się z przewodów spalinowych oraz dymowych i ponowne wtłaczanie ich do pomieszczeń użytkowych w budynku. Niewłaściwie działająca wentylacja nie usuwa gazów powstających jako produkty spalania, które mogą wydostawać się z wadliwie działających urządzeń grzewczych. Najbardziej niebezpiecznym pół-produktem spalania jest tlenek węgla, który może prowadzić do zaczadzenia.

Odwróconemu ciągowi kominowemu można przeciwdziałać. W tym celu, montuje się specjalne nasady kominowe, które wspomagają prawidłowy ciąg wentylacyjny. W przepadku ciągu wstecznego, odcinają wlot do kanału, chroniąc do przed zawróceniem powietrza. Dobór nasady kominowej odbywa się poprzez dopasowanie jej do konkretnej średnicy kanału wentylacji grawitacyjnej.


Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK