| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Jakie są zanieczyszczenia w instalacjach wentylacyjnych?

Jakie są zanieczyszczenia w instalacjach wentylacyjnych?


Najczęściej spotykanym rodzajem zanieczyszczeń w wentylacjach są substancje chemiczne pochodzące np. od farb, lakierów i innych materiałów wykończeniowych. Na drugim miejscu znajdują się zanieczyszczenia mikrobiologiczne takie jak: bakterie czy grzyby.

Powietrze przepływające w kanałach wentylacyjnych zawiera cząsteczki pary wodnej. Może więc dochodzić do jej kondensacji, a tym samym do jej zalegania i mieszania z pyłami czy też innymi różnego rodzaju zanieczyszczeniami. W takim przypadku tworzą się idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Najczęstszym miejscem gromadzenia się kondensatu są tacki umiejscowione pod jednostkami filtracyjnymi. To właśnie tutaj mamy do czynienia z zaleganiem wody i namnażaniem się drobnoustrojów. Może więc dochodzić do zatykania przewodu odprowadzającego kondensat. Tacki skroplin powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub innych materiałów odpornych na korozje. 

Pamiętaj, o okresowej kontroli drenów oprowadzających skropliny.

Bardzo ważną czynnością jest czyszczenie przewodów wentylacyjnych i urządzeń. Każdy system zużywa się i w związku z tym, raz na jakiś czas należy przeprowadzać jego kontrolę. Kanały wentylacyjne są gładkie i dodatkowo wyposażone w klapy oraz drzwi, co ułatwia ich proces czyszczenia. Prawidłowo wykonany system wentylacji powinien zapewnić szybą i sprawną kontrolę przy jak najmniejszym demontażu. 

Nawet najlepszy materiał nie wiele nam pomoże, w przypadku braku odpowiedniego do niego dostępu.

Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia wpływają nie tylko na stan osób przebywających w pomieszczeniu, ale także na wydajność całej instalacji, co przyczynia się do wzrostu kosztów eksploatacyjnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK