| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Syndrom chorych budynków - co to takiego?

Syndrom chorych budynków - co to takiego?


Syndrom chorych budynków związany jest z nieprawidłową cyrkulacją powietrza wewnątrz budynku, co wpływa na jego jakość, a tym samym na komfort ludzi przebywających w pomieszczeniach.

W przypadku kiedy, użytkownicy skarżą się na problemy zdrowotne np.: m.in. bóle, zawroty głowy, trudności z koncentracją czy zmęczenie i jest to spowodowane przebywaniem w budynku, a objawy mijają po jego opuszczeniu; możemy przypuszczać, że mamy do czynienia z syndromem chorego budynku. Warto pamiętać że zjawisko to, wpływa także na wydajność naszej pracy.

Powodem złych warunków fizycznych jest nieprawidłowa wentylacja pomieszczenia, która może być spowodowana następującymi zjawiskami:
- brakiem mikrowentylacji naturalnej. Związane jest to ze zbyt wysokim stopniem szczelności nowoczesnych okien, wyposażonych w serie uszczelek. 

- niesprawnym, mało wydajnym systemem wentylacji. Może on wynikać z założeń projektowych, zrobionych w oparciu o zyski ciepła pochodzące tylko od ludzi oraz nie uwzględnienie dodatkowych zysków ciepła, pochodzących od pracujących urządzeń biurowych, oświetlenia elektrycznego czy nasłonecznienia.

- brak konserwacji istniejącej instalacji wentylacji i klimatyzacji.

Optymalne wartości powietrza wewnętrznego w pomieszczeniu to temperatura około 21°C i wilgotność 55–60%.

Podstawowym rozwiązaniem jakie od razu nasuwa nam się na myśl to zwiększenie ilości napływającego powietrza. Dzięki czemu, uda nam się zmniejszyć stężenie zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Założenie wydaję się słuszne, ale tylko w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

W przypadku wentylacji mechanicznej, która jest zanieczyszczona, zwiększenie ilość nawiewanego powietrza wiąże się z wprowadzeniem do pomieszczenia jeszcze większych ilości zanieczyszczeń. Dlatego drugim, bardzo ważnym elementem jest konserwacja i regularne przeglądy techniczne urządzeń takie jak np.: wymiana filtrów. 

Czyszczenie miejsc podatnych na osiadanie kurzu i gromadzenie wilgoci, zwłaszcza w systemach wentylacji i klimatyzacji to najskuteczniejszy sposób pozbycia się źródeł zanieczyszczeń.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK