| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Jak korzystać z klimatyzatora, aby był bezpieczny dla zdrowia?

Jak korzystać z klimatyzatora, aby był bezpieczny dla zdrowia?


Korzystając z klimatyzatora należy wziąć pod uwagę jego miejsce zamontowania oraz podstawowe parametry powietrza nawiewanego, takie jak temperatura czy prędkość, które mają wpływ na komfort w pomieszczeniu. Ważnym elementem jest także poddawanie klimatyzatora okresowym przeglądom i czyszczeniu, które wpływają na jakość nawiewanego powietrza.

Bardzo ważną rzeczą podczas użytkowania klimatyzatora jest odpowiednie ustawienie temperatury chłodzącej. Podstawową rzeczą jakiej powinniśmy unikać jest zbyt duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym i nie klimatyzowanym lub temperaturą zewnętrzną. Różnica temperatur nie powinna być większa niż 7°C. 

Sposób zamontowania klimatyzatora również ma wpływ na nasze odczucia. Należy pamiętać, że powietrze (zimne) nawiewane z klimatyzatora, nie powinno napływać do miejsca, w którym przebywają ludzie. Strumień zimnego powietrza powinien być tak skierowany aby w pierwszej kolejności mieszał się z ciepłym powietrzem. Możliwość ustawienie kierunku nawiewu jest jedną z głównych zalet klimatyzatorów. 

Następnym parametrem który również wpływa na komfort cieplny użytkowników jest prędkość nawiewanego powietrza. Nie powinna ona być większa niż 0,2 m/s. W przypadku większych prędkości nawiew powietrza może być odczuwalny jako przeciąg co może być powodem przeziębień. 

Wielu użytkowników zapomina, że każde urządzenie klimatyzacyjne musi podlegać regularnym przeglądom i czyszczeniu. Wpływa to oczywiście na prace klimatyzatora, jego efektywność i zdrowie ludzi przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. W celu lepszej kontroli zanieczyszczenia klimatyzatora, niektórzy producenci na ich obudowie umieszczają sygnalizatory, które informują nas o stopniu zanieczyszczenia filtra a także pokazują kiedy należy go wymienić.

W filtrach może dochodzić do rozwoju grzybów i wirusów.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Korzystając z klimatyzatora należy wziąć pod uwagę jego miejsce zamontowania oraz podstawowe parametry powietrza nawiewanego, takie jak temperatura czy prędkość, które mają wpływ na komfort w pomieszczeniu.
Korzystając z klimatyzatora należy wziąć pod uwagę jego miejsce zamontowania oraz podstawowe parametry powietrza nawiewanego, takie jak temperatura czy prędkość, które mają wpływ na komfort w pomieszczeniu.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Mejri

Dorota Mejri – Psycholog, coach, konsultant, trener biznesu. Szkolenia prowadzi od 17 lat. Absolwentka studiów podyplomowych z Zarządzania i Marketingu , Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Krakowskiej Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Gestalt Ukończyła Podyplomowe Studium Coachingu i Mentoringu Organizacyjnego na UŁ. Posiada certyfikaty CoachWise Coaching Essentials oraz CoachWise Mentoring Essentials. Prowadzi warsztaty z zakresu kompetencji menedżerskich, efektywności osobistej oraz warsztaty doskonalące umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów doradczych, m.in. dla PKO BP S.A. (wprowadzenie i realizacja nowej strategii personalnej), Renault Kiljańczyk (analiza CRM). Jest współrealizatorką projektu standaryzacji obsługi klienta z kilkunastu zakładach energetycznych w Polsce, a także konsultantem i audytorem w zakresie wprowadzania i realizacji standardów obsługi klienta dla PGE Dystrybucja S.A. Przygotowała i zrealizowała projekt coachingu dla kadry menedżerskiej Veolii, którym objęto 26 dyrektorów i kierowników firmy. Osobiście przeprowadziła 10 procesów coachingowych w tym projekcie. Aktywnie uczestniczy w pracach grupy Experiential Educators Europe, prowadząc warsztaty poza granicami Polski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK