| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Jak działa klimatyzator?

Jak działa klimatyzator?


Komfort cieplny w pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie w znaczący sposób wpływa na samopoczucie oraz wydajność pracy. Tak więc klimatyzator coraz częściej staje się niezbędnym wyposażeniem domów, mieszkań czy biur. Znamy skutki jego działania i mamy wobec niego konkretne wymagania. Ale czy wiemy jak działa?

Najpopularniejszy klimatyzator typu SPLIT składa się z jednostki wewnętrznej (urządzenia zamontowanego w chłodzonym pokoju), jednostki zewnętrznej (urządzenia zamontowanego np. na elewacji) oraz pary przewodów miedzianych łączących oba te urządzenia. Obie jednostki posiadają wężownice, potocznie zwanymi wymiennikami ciepła. To w nich płynie ciecz chłodząca (z reguły freon), który odbiera ciepło z naszego pomieszczenia, magazynuje je, a następnie oddaje przepływając przez wężownicę jednostki zewnętrznej. Dla przykładu, najprostszym układem tego typu jest lodówka. Ciepło odbierane z wewnątrz urządzania jest wyrzucane na zewnątrz do pomieszczenia – możemy się o tym łatwo przekonać przykładając rękę z tyłu lodówki.

Sam proces pobierania energii przez freon, jest wynikiem jego parowania w wymienniku ciepła. Stąd możemy się spotkać z kolejnym określeniem jednostki wewnętrznej – „parownik”. Freon w postaci gazu jest transportowany do jednostki zewnętrznej, gdzie w wyniku oddania ciepła do otoczenia skrapla się do stanu ciekłego. Stąd wynika nazwa jednostki zewnętrznej – skraplacz.
Freon w obiegu parownik – skraplacz napędzany jest przez sprężarki, które działając jak pompy podwyższają ciśnienie i pozwalają na przepływ czynnika.

Wymiana ciepła w parowniku i skraplaczu jest wspomagana wentylatorami. Są one główną przyczyną hałasu jakie wydają klimatyzatory. Obecne technologie pozwalają na kontrolę procesu parowania oraz skraplania poprzez sterowanie wentylatorami. Z tego powodu na niższych biegach, przy mniejszym chłodzeniu klimatyzatory pracują znacznie ciszej.

W nowoczesnych urządzeniach dzięki odwróceniu wyżej opisanego biegu możemy wykorzystać klimatyzator do ogrzewania pomieszczenia. Tym razem to z zewnątrz będziemy pobierać energię i przekazywać ją do pomieszczenia. W takim odwróconym kładzie jednostki zamieniają się swoimi rolami. Jednostka wewnętrzna staje się urządzeniem skraplającym freon (oddawanie ciepła), a jednostka zewnętrzna parownikiem (pobieranie ciepła). Obecnie układy tego typu są równie wydajne jak w przypadku chłodzenia. Zatem zimą oraz w okresach przejściowych możemy traktować klimatyzatory tego typu, potocznie zwanymi inwerterami (invert – odwrócić), jako dodatkowe ogrzewanie pomieszczenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »