| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?

Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?

Kupno i montaż klimatyzatora nie są jedynymi wydatkami związanymi z utrzymaniem porządnej temperatury pomieszczenia. Sporym kosztem, choć rozłożonym w czasie, jest użytkowanie urządzenia. Dlatego też podczas zakupu klimatyzatora, należy wziąć pod uwagę ilość energii jaką będzie pobierał, ponieważ będzie to miało znaczący wpływ na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. Warto szczegółowo zapoznać się z kartami katalogowymi tych urządzeń i porównać je pod kątem ich sprawności cieplnej „COP” oraz energetycznej „EER”.

Sprawność cieplna układu klimatyzatora jest to stosunek mocy cieplnej oddanej do pomieszczenia (czyli mocy grzewczej) do mocy elektrycznej jaką urządzenie pobrało z naszego gniazdka. Współczynniki te wahają w przedziale 1¬–5. Im wyższy współczynnik tym bardziej wydajny jest nasz klimatyzator. Pamiętajmy, że producenci podają współczynniki policzone przy konkretnych, najbardziej korzystnych warunkach. Wówczas COP może różnić się od rzeczywistego.

Powodami obniżenia współczynnika wydajności grzewczej mogą być błędny montaż instalacji oraz wadliwa praca niektórych elementów klimatyzatora (sprężarka). W przypadku doboru klimatyzatora w celach grzewczych COP, powinien być on podstawowym parametrem, względem którego możemy porównywać klimatyzatory.

Klimatyzator o współczynniku COP = 4 , pobierając 1 kW energii elektrycznej wytworzy 4 kW energii cieplnej. Za pracę klimatyzatora, w tym samym czasie, o niższym współczynniku zapłacimy odpowiednio więcej.

Współczynnik EER jest analogicznym współczynnikiem do COP, lecz odnosi się on do mocy chłodniczej urządzenia. Wybierając klimatyzator jedynie do celów chłodzenia, powinien interesować nas możliwie najwyższy współczynnik EER. W obecnej generacji klimatyzatorów różnica między współczynnikami charakteryzującymi różne typy urządzenia nie jest duża.

Przykładowo dla 45 m2 mieszkania, klimatyzator w zwykłym trybie dobowym będzie włączony około 12 godzin. Zakładamy, że gdy nas niema w mieszkaniu chłodzenie nie jest potrzebne. Urządzenie będzie więc pracować przez około 6 godzin dziennie. Średnia opłata za pobraną energię elektryczną to:
• Dziennie: ok. 2 zł (6h*0,8kw/h*0,42b zł/kW/h),
• Miesięcznie: ok. 60 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Błońska

Radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie spółek, pracy, medycznym i farmaceutycznym. Posiada bogate doświadczenie w kompleksowej obsłudze podmiotów indywidualnych oraz instytucjonalnych, m.in. w doradztwie w bieżącej działalności oraz w szczególnych przedsięwzięciach, w tworzeniu i rejestracji spółek prawa handlowego, oddziałów, przedstawicielstw oraz w pozyskiwaniu zezwoleń i dokonywaniu wymaganych zgłoszeń w organach administracji publicznej. Doradza w zakresie wyboru najkorzystniejszej formy prawnej prowadzonej działalności. Specjalizuje się również w szeroko pojętej windykacji poprzez dochodzenie roszczeń finansowych od przedsiębiorców oraz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Odpowiada za bieżącą obsługę przedsiębiorców i wspieranie ich w kontaktach z kontrahentami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK