| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wentylacja klimatyzacja > Co zrobić przed zakupem klimatyzatora?

Co zrobić przed zakupem klimatyzatora?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego klimatyzatora należy zastanowić się jakie wymagania ma spełniać, w jakim pomieszczeniu będzie pracował i jaki będzie miał współczynnik efektywności energetycznej.


W pierwszej kolejności warto określić warunki jakie chcemy uzyskać w klimatyzowanym pomieszczeniu. Normowe wartości, które są wykorzystywane przez osoby projektujące klimatyzację to: temperatura 240°C, prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi 0,2 m/s i wilgotność około 50%.

Określenia wielkości klimatyzatora, jego modelu, a co za tym idzie kosztu, można dokonać na podstawie oszacowania zapotrzebowania na chłód jakie ma dom lub mieszkanie. Obliczenia są dość skomplikowane, lecz dla budownictwa mieszkaniowego, przy rozsądnych założeniach, łatwo „sprawdzić” czy ktoś nie oferuje nam zbyt małego lub zbyt dużego klimatyzatora. 

Zapotrzebowanie na chłód 1 m2 dla pomieszczeń mieszkalnych to 80–90 W/m2. Jeśli pomnożymy tą wartość przez metraż naszego, klimatyzowanego pomieszczenia, możemy określić wymaganą moc chłodniczą klimatyzatora. Wystarczy ją porównać z mocą klimatyzatora oferowanego nam przez przedstawicieli handlowych. 

Wybierając urządzenie, nie sugerujmy się jedynie jego ceną, zwróćmy uwagę także na koszty utrzymania, takie jak koszt pobranej energii elektrycznej z naszego gniazdka. Jak porównać dwa klimatyzatory pod kątem energooszczędności? W karcie katalogowej znajdziemy współczynnik COP (stosunek mocy pobranej do mocy chłodniczej przekazanej pomieszczeniu). Im większa jest wartość współczynnika, tym bardziej wydajne będzie urządzenie i mniejsze koszty eksploatacyjne.

Warto również pamiętać, że obecna generacja klimatyzatorów ma możliwość dogrzewania pomieszczeń zimą, jednak dużo wyższym kosztem niż centralne ogrzewanie (koszt energii elektrycznej). Jeśli w pomieszczeniach panuje zbyt niska temperatura, warto zainwestować w nieco droższy klimatyzator i uruchamiać go w mroźne wieczory.

Pamiętajmy aby nie ufać ślepo doborom technicznym osób handlujących klimatyzacją, przeanalizujmy nasz przypadek i dokonajmy świadomego wyboru.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK