| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje wodne i kanalizacyjne > Przydomowa oczyszczalnia ścieków – krok po kroku

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – krok po kroku

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, aby mogła prawidłowo pełnić swoje zadanie powinna być dobrze wykonana. Dokonując wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków, musimy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców, wielkość działki oraz poziom wód gruntowych. Ponadto należy dopełnić kilku formalności. Zobacz od czego zacząć?

Zgłoszenie do starostwa powiatowego

Zanim przystąpimy do montażu oczyszczalni ścieków, musimy złożyć do starostwa powiatowego wniosek w formie zgłoszenia budowlanego. Wniosek ten powinien zawierać mapę sytuacyjno-wysokościową, która będzie potrzebna do celów projektowych, badania geologiczne gruntu, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Liczba użytkowników

Od liczby użytkowników zależy ilość ścieków dopływających do oczyszczalni, a więc także wielkość oczyszczalni. Przyjmuje się, że w domach jednorodzinnych jeden użytkownik zużywa około 150 l wody na dobę.

Zobacz także: Kanalizacja w budynku i na działce - średnice przyłączy

Wielkość działki

W przydomowej oczyszczalni ścieków zachodzą procesy, które mogą niekorzystnie wpływać na niektóre obiekty znajdujące się na działce. Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejscowienie studni, z której pobierana jest woda pitna, dlatego tez należy bezwzględnie przestrzegać zachowania wymaganych odległości między tymi obiektami. Zasada ta dotyczy także obiektów znajdujących się na sąsiednich działkach. Często warunek ten jest niemożliwy do spełnienia i zmusza inwestora do rezygnacji z budowy oczyszczalni. Najwygodniej jest montować przydomową oczyszczalnię na działkach uzbrojonych w sieć wodociągową.

Przepuszczalność gruntu

Przepuszczalność gruntu ma decydujące znaczenie przy wyborze rodzaju oczyszczalni, ponieważ odpowiada za możliwość rozsączania w nim ścieków. Rodzaj gruntu oraz  warunki wodne na działce powinien ocenić geotechnik, który także sporządzi pisemną opinię dotyczącą możliwości wybudowania przydomowej oczyszczalni na danej działce.

Zobacz także: Obliczanie przewodów kanalizacyjnych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK