| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje wodne i kanalizacyjne > Jak uszczelnić rurę kanalizacyjną?

Jak uszczelnić rurę kanalizacyjną?

Uszczelnienie rur kanalizacyjnych, zależy przede wszystkim od tworzywa z jakiego rura została wykonana. Tradycyjnie, w starym budownictwie wszelkie instalacje kanalizacyjne wykonywane były ze stali. Obecnie rury kanalizacyjne najczęściej wykonywane są z PVC.

Rury stalowe 

Łączenie stalowych rur kanalizacyjnych odbywa się przy pomocy kielichowego zakończenia rury. Kielichowe zakończenie rury to nic innego jak rozszerzone jej zakończenie, w które wkładamy drugą rurę. Uszczelnienie owego połączenia jest stosunkowo proste. W pierwszej kolejności należy włożyć koniec rury w kielich, a następnie ubić w kielichu sznur łojowy. Sznur należy ubijać tak długo, aż łączenie osiągnie odpowiednią sztywność (do ubijania można wykorzystać tzw. Łapkę, służącą do wymiany opon) . Następnie, na sznur łojowy należy nałożyć zaprawę cementową w celu podniesienia szczelności oraz sztywności połączenia.

Zobacz także: Jak udrożnić zatkane rury?

Średnica ubijanego sznura powinna wynosić min. 1 cm, grubość taką można uzyskać łącząc ze sobą kilka sztuk . W przypadku braku sznura łojowego można zastosować inny materiał, jednak należy pamiętać aby był on odporny na niszczące działanie wody (gnicie).

Rury z PVC

Łączenie rur z PVC jest stosunkowo proste i nie wymaga takiego nakładu pracy i siły jak w przypadku rur stalowych. Kielich, rury kanalizacyjnej z PVC jest wyposażony w uszczelkę elastomerową (specjalny rodzaj uszczelek stosowany w budownictwie wodnym). Łączenie polega na włożeniu końcówki rury w kielich przy niewielkim nakładzie siły.

Zobacz także: Dlaczego warto stosować rury wielowarstwowe?

Końcówkę rury należy wyfrezować w celu jej swobodnego wsunięcia w kielich bez zniszczenia uszczelki. Ponadto, końcówkę rury oraz sam kielich należy posmarować (np. płynem do naczyń) w celu jej łatwiejszego wejścia.

Zobacz także: Jak odwodnić powierzchnię działki?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK