| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje wodne i kanalizacyjne > Jak uszczelnić rurę kanalizacyjną?

Jak uszczelnić rurę kanalizacyjną?

Uszczelnienie rur kanalizacyjnych, zależy przede wszystkim od tworzywa z jakiego rura została wykonana. Tradycyjnie, w starym budownictwie wszelkie instalacje kanalizacyjne wykonywane były ze stali. Obecnie rury kanalizacyjne najczęściej wykonywane są z PVC.

Rury stalowe 

Łączenie stalowych rur kanalizacyjnych odbywa się przy pomocy kielichowego zakończenia rury. Kielichowe zakończenie rury to nic innego jak rozszerzone jej zakończenie, w które wkładamy drugą rurę. Uszczelnienie owego połączenia jest stosunkowo proste. W pierwszej kolejności należy włożyć koniec rury w kielich, a następnie ubić w kielichu sznur łojowy. Sznur należy ubijać tak długo, aż łączenie osiągnie odpowiednią sztywność (do ubijania można wykorzystać tzw. Łapkę, służącą do wymiany opon) . Następnie, na sznur łojowy należy nałożyć zaprawę cementową w celu podniesienia szczelności oraz sztywności połączenia.

Zobacz także: Jak udrożnić zatkane rury?

Średnica ubijanego sznura powinna wynosić min. 1 cm, grubość taką można uzyskać łącząc ze sobą kilka sztuk . W przypadku braku sznura łojowego można zastosować inny materiał, jednak należy pamiętać aby był on odporny na niszczące działanie wody (gnicie).

Rury z PVC

Łączenie rur z PVC jest stosunkowo proste i nie wymaga takiego nakładu pracy i siły jak w przypadku rur stalowych. Kielich, rury kanalizacyjnej z PVC jest wyposażony w uszczelkę elastomerową (specjalny rodzaj uszczelek stosowany w budownictwie wodnym). Łączenie polega na włożeniu końcówki rury w kielich przy niewielkim nakładzie siły.

Zobacz także: Dlaczego warto stosować rury wielowarstwowe?

Końcówkę rury należy wyfrezować w celu jej swobodnego wsunięcia w kielich bez zniszczenia uszczelki. Ponadto, końcówkę rury oraz sam kielich należy posmarować (np. płynem do naczyń) w celu jej łatwiejszego wejścia.

Zobacz także: Jak odwodnić powierzchnię działki?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Schiffter

Adwokat w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Zdobywczyni pierwszego miejsca w 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2016. Kieruje w firmie działem imigracyjnym i Global Mobility. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w zakresie relokacji pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Prowadzi także sprawy w pozostałym zakresie prawa pracy. Cyklicznie publikuje artykuły, zarówno w gazetach codziennych (m.in. Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Puls Biznesu), jak również w czasopismach naukowych (Monitor Prawa Pracy). Jako ekspert prawa pracy występuje w telewizji oraz udziela wywiadów w radiu, m.in. dla portalu INFOR.pl i stacji TVN Biznes. Jest współtwórcą publikacji międzynarodowych, m.in. książki pt. International Immigration and Nationality Law. Aktywnie uczestniczy w organizacjach międzynarodowych, m.in. jest przewodniczącą komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest regularnie zapraszana jako prelegent na międzynarodowe konferencje. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Posiada tytuł Master of German and Polish law. Uczestniczka wykładów i warsztatów z zakresu prawa europejskiego i francuskiego w Université de Nice - Sophia Antipolis w Nicei. Wcześniej przez 5 lat pracowała w Departamencie Prawa Pracy w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Odbywała również praktyki w kancelariach prawnych w Niemczech.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK