| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje specjalne > Apel – nie dokarmiajcie gołębi

Apel – nie dokarmiajcie gołębi

W ostatnim czasie gołębie zdominowały ptactwo miejskie. Jednak poza przyjemnością dokarmiania niemalże oswojonych ptaków, takie działania przynoszą nic dobrego. Ptasie odchody zanieczyszczają place, kamienice i samochody. Gołębie nie tylko obniżają miejską estetykę, ale także powodują fizyczne uszkodzenia budynków oraz sprzyjają rozprzestrzenianiu chorób.

Dokarmianie gołębi i innych ptaków mimo okresów, w których samodzielnie mogłyby zdobywać pożywienie, powoduje wzrost ilości śmieci i ptasich odchodów. Warto natomiast pomyśleć o wirusach i chorobach bakteryjnych, których nosicielami mogą być gołębie. Ponadto, zwierzęta te przyzwyczajają się do łatwego pokarmu i stają się coraz śmielsze. A tym samym tracą naturalną zdolność zdobywania pożywienia.

Wiele chorób odzwierzęcych, tj. gruźlica ptasia i gruźlica ptasiopodobna, ornitoza oraz dolegliwości przewodu pokarmowego to rezultat styczności z gołębimi odchodami. Gołębie przenoszą szkodliwe mikroorganizmy: Campylobactera i Salmonellę. Miejsca gniazdowania gołębi to również źródło ektopasożytów: pcheł, roztoczy i ptaszyńców odpowiedzialnych za problemy alergiczne wielu ludzi. Upierzenie gołębi stanowi także silny czynnik alergenny.

Pełne zarazków odchody niejednokrotnie lądują również na przechodniach i samochodach. Wydatki na sprzątanie oraz ryzyko wystąpienia fizycznych uszkodzeń budynków z powodu nagromadzonych nieczystości to główne powody okrzyknięcia gołębi mianem ,,latających szczurów”. Podsumowując, karmienie gołębi w rzeczywistości przysparza gołębiom i mieszkańcom więcej problemów niż korzyści.

Polecamy: Powłoki malarskie na ścianach elewacyjnych

Zatem zanim zdecydujesz się na dokarmianie w pobliżu własnego domu gołębi czy innych ptaków obejrzyj miejskie kamienice zlokalizowane przy głównych placach. Czy chcesz, by w niedługim czasie gołębie poczuły się w Twoim ogródku jak u siebie w domu? Usunięcie gołębiej rodziny wcale nie jest takie proste – również z uwagi z częste wykluwanie się młodych. 

Czytaj także: Tynki cienkowarstwowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK