| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje ochronne > Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Pożar w budynku mieszkalnym może pojawić się w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak piwnice, poddasza, zsypy, piony instalacyjne np. elektryczne, a także w innych instalacjach ocieplanych materiałami palnym. Podpowiadamy, co należy zrobić podczas pożaru w budynku mieszkalnym.

W sytuacji, gdy zauważymy pożar należy niezwłocznie zaalarmować osoby przebywające w strefie zagrożenia o zaistniałym niebezpieczeństwie oraz niezwłocznie wezwać straż pożarną (tel. 998). Po wykręceniu numeru ratowniczego 112, lub alarmowego straży pożarnej 998  i zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać:

– swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego informujemy o zdarzeniu,
– adres i nazwę obiektu, gdzie się pali,
– informujemy co się pali i na którym piętrze,
– czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego,
– po podaniu informacji nie należy odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora.

Osoba, która będzie przyjmować od nas zgłoszenie może zażądać:

– potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie, lub też
– dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

Największe zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu pożaru niesie ze sobą zadymienie poziomych i pionowych dróg ewakuacji.

Zobacz także: Gaśnice – przegląd techniczny i zasady ich rozmieszczania

Co zrobić podczas pożaru we własnym mieszkaniu?

Kiedy zauważymy, że w naszym mieszkaniu pojawił się ogień, w pierwszej kolejności należy:

–  wyprowadzić z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne,
– w zależności od zaistniałej sytuacji należy podjąć działania gaśnicze, wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz nie otwierać okien,
– jeśli ugaszenie pożaru we własnym zakresie jest niemożliwe, należy opuścić mieszkanie zamykając drzwi jedynie na klamkę,

W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić do odcięcia przez pożar drogi wyjścia z mieszkania.

– powinniśmy zaalarmować straż pożarną i osoby znajdujące się w sąsiednich mieszkaniach.
– w przypadku odcięcia drogi wyjścia z mieszkania, należy udać się do pomieszczenia, które posiada okno lub balkon i znajduje się najdalej od pożaru. Powinniśmy zabrać ze sobą (jeśli jest to możliwe) mokry koc. Przemieszczając się powinniśmy pozamykać za sobą wszystkie drzwi do innych pomieszczeń na klamkę. Następnie powinniśmy wezwać pomoc np. przez okno lub z balkonu, a w przypadku silnego wzrostu temperatury i zadymienia położyć się na balkonie pod oknem i okryć szczelnie kocem lub innym okryciem.

Postępowanie w przypadku pożaru w sąsiednim mieszkaniu w mieszkaniu na niższej kondygnacji lub przy zadymieniu korytarza i klatki schodowej?

Zobacz także:  Jaki system alarmowy wybrać?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »