| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje ochronne > Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Jak postępować podczas pożaru w budynku mieszkalnym?

Pożar w budynku mieszkalnym może pojawić się w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak piwnice, poddasza, zsypy, piony instalacyjne np. elektryczne, a także w innych instalacjach ocieplanych materiałami palnym. Podpowiadamy, co należy zrobić podczas pożaru w budynku mieszkalnym.

W przypadku pożaru w mieszkaniu sąsiednim należy pamiętać o tym, aby:

– pozostać w swoim mieszkaniu zamykając drzwi wejściowe do mieszkania jedynie na klamkę,
– zakręcić zawór gazu i wyłączyć wszystkie odbiorniki energii elektrycznej,
– aby nie dopuścić do przenikania dymu i wysokiej temperatury przez drzwi wejściowe do mieszkania, należy zabezpieczyć otwory i nieszczelności drzwi (np. mokrym ręcznikiem),
– przygotować zapas wody do gaszenia lub chłodzenia elementów konstrukcyjnych budynku i wyposażenia,
– w razie potrzeby możemy też wzywać pomocy przez otwarte okno lub balkon.

W przypadku pożaru mieszkania na wyższej kondygnacji należy:

Pozostać w mieszkaniu lub opuścić je na wezwanie kierującego akcją gaśniczą zamykając za sobą drzwi wejściowe do mieszkania na klucz (o ile mamy taką możliwość). Niezależnie od powyższych wskazań, po przybyciu straży pożarnej na miejsce zdarzenia należy w pełni podporządkować się poleceniom kierownika działań ratowniczych.

Pomimo, że przepisy przeciwpożarowe nie nakładają na użytkowników mieszkań obowiązku posiadania w domu sprzętu i urządzenia przeciwpożarowego - w celu ograniczenia ilości pożarów w mieszkaniach i ich skutków, Państwowa Straż Pożarna postuluje, aby użytkownicy mieszkań wyposażali je w podstawowe urządzenia zabezpieczające, takie jak :

autonomiczne czujki dymu (zasilane na baterią) – dzięki nim już przy pierwszych oznakach pożaru zostaniemy poinformowani sygnałem akustycznym i zaistniałym niebezpieczeństwie. Sygnał tych urządzeń jest na tyle głośny, że usłyszą go także nasi sąsiedzi. Jest to szczególnie istotne np. w czasie naszej nieobce lub w porze nocnej,

detektory gazu ziemnego – instaluje się je w pomieszczeniach kuchennych i kotłowniach gazowych,

gaśnice proszkowe (ABC) 2 kg – najlepiej umieścić je w miejscach łatwo dostępnych i znanych wszystkim domownikom (np. w przedpokoju). Gaśnice powinny być umieszczone w miejscach, w których nie będą narażone ma uszkodzenia mechaniczne, a także w taki sposób, aby dzieci miały do nich ograniczony dostęp.  

Wyposażenie mieszkań w sprzęt przeciwpożarowy w szczególności w autonomiczne czujki dymu oraz podręczny sprzęt gaśniczy jest obecnie standardem w zabezpieczeniu mieszkań w krajach zachodnich.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Szacunkowy koszt wyposażenia mieszkania we wszystkie wyżej wymienione zabezpieczenia nie powinien przekroczyć kwoty 300 zł.

Źródło: Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Złotowie

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK