| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje ochronne > Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Zabezpieczenie dachu przed burzą w dużej mierze opiera się na ochronie odgromowej budynku. Z racji tego, że uderzenie pioruna może pozbawić nas domu, warto pomyśleć o montażu tego typu instalacji.

Wg przepisów prawa budowlanego budynek, którego najwyższy punkt znajduje się poniżej 15 m – nie wymaga montażu instalacji odgromowej. Jednak, biorąc pod uwagę to, jakie szkody mogą wyrządzić pioruny, warto zainwestować w ten rodzaj instalacji. Piorun może osiągnąć temperaturę nawet 1500°C – a jego uderzenie to tylko krok od pożaru.

Instalacja odgromowa ma za zadanie przejęcie energii wyładowania atmosferycznego i przekierowanie jej do ziemi.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Montaż instalacji odgromowej

Decyzję o montażu  instalacji odgromowej najlepiej jest podjąć na etapie budowy domu. Zadaniem instalacji odgromowej jest chronić budynek przed uderzeniami piorunów. Instalacja ta to nie tylko ochrona najwyżej znajdującego się punktu, ale ochrona całego budynku. Dlatego też należy prowadzić ją przez całą długość kalenicy i bocznych krawędzi dachu. Takie elementy jak różnego rodzaju anteny i maszty, również powinny być podpięte do instalacji odgromowej. W jednym budynku powinny znajdować się przynajmniej 2 przewody odgromowe – najlepiej usytuować je na dwóch przeciwległych końcach dachu.

Instalacja odgromowa na dachu płaskim

Na dachach płaskich instalacje odgromową prowadzi się wykonując specjalne nakładki dystansowe (ich grubość dobiera się do rodzaju pokrycia dachowego). Zadaniem nakładek jest zachowanie odpowiedniej odległości od pokrycia dachowego, zabezpieczając je przed ewentualnym pożarem.

Zobacz także: Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK