| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje ochronne > Co zrobić podczas pożaru?

Co zrobić podczas pożaru?

Kiedy wybuchnie pożar wiemy, że należy zadzwonić pod numer alarmowy 998 do straży pożarnej i poinformować o powstałym zagrożeniu. Podczas pożaru są jednak sytuacje, gdy sam telefon alarmowy nie wystarczy. Co, jeśli znajdujemy się w centrum pożaru lub jeśli ktoś z naszych bliskich potrzebuje pomocy? Zobacz poradnik.

Poza osobami zagrożonymi, które znajdują się w budynku i straż pożarną, o zaistniałym zagrożeniu powinniśmy poinformować też zarządcę budynku lub jego właściciela. Jednocześnie jeśli dysponujemy sprawnym sprzętem gaśniczym, powinniśmy przystąpić do  gaszenia pożaru oraz udzielenia pomocy osobom, które zostały poszkodowane.

Jeśli w budynku znajdują się ludzie, powinniśmy przystąpić do ich ewakuacji. Szczególną troską powinniśmy obdarzyć osoby starsze, niepełnosprawne i dzieci. Należy dopilnować też, żeby do budynku nie miały wstępu osoby postronne.

Do czasu, kiedy na miejsce przybędzie straż pożarna akcją powinien dowodzić właściciel budynku lub jego zarządca. Jeśli z jakiś powodów osoba ta nie czuje się na siłach, obowiązek ten może przejąć inna, energiczna i opanowana osoba.

Jeśli dojazd do budynku z jakiś przyczyn jest utrudniony. Np. jest zima, są zaspy lub pożar ma miejsce w mało dostępnym miejscu. Na trasie straży pożarnej do źródła pożaru, powinny znaleźć się osoby, które ułatwią straży dojazd i pokierują ją we właściwym kierunku.

Kiedy straż pożarna przybędzie na miejsce, dowodzenie akcją zawsze przejmuje kierownik akcji ratowniczej. Ma on prawo żądania niezbędnej pomocy od wszelkich instytucji państwowych i organizacji, a także od obywateli. Dlatego też wszystkie osoby znajdujące się w miejscu pożaru powinny podporządkować się jego poleceniom.  

Zobacz także: Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

W centrum pożaru

Jeśli zdarzy się tak, że znajdziemy się w środku pożaru i będziemy musieli się ewakuować, zakryjmy usta mokrą szmatką. Pozwoli nam to uniknąć nawdychania się dymu, który jest niebezpieczniejszy niż ogień. Opuszczając zadymiony budynek pamiętajmy o tym, żeby wychodzić z niego znajdując się jak najbliżej podłogi. Jeśli mieszkamy na niskim piętrze, możemy również rozważyć wyskoczenie przez okno. W tym celu należy wyrzucić przez okno wszystkie znajdujące się w domu poduszki i kołdry, żeby zamortyzować upadek.

jz

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK