| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje ochronne > Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Jak zabezpieczyć nasz dom przed wyjazdem na urlop?

Świadomość zbliżającego się wyjazdu sprawia, że zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu naszego domu. Aby w czasie urlopu nie martwić się, czy po powrocie zastaniemy dom w takim samym stanie jak przed wyjazdem, powinniśmy zadbać o odpowiedni system antywłamaniowy, który ochroni nasz dom przed włamaniem.

Jeśli okna na parterze zostały zabezpieczone kratą, weźmy pod uwagę fakt, że stanowić ona może dla włamywacza idealną drabinkę, która ułatwi mu dostęp do uchylonego okna na wyższym piętrze. Słabym ogniwem w systemie zabezpieczeń budynku są także okna dachowe. Należy uniemożliwić ich wyważenie, otworzenie skrzydła bądź wyrwanie zawiasów poprzez nacisk na górną, zewnętrzną część. Na rynku dostępne są okna dachowe o podwyższonej odporności na włamanie, zaopatrzone w solidnie zamocowane zawiasy, wzmocnioną konstrukcję i metalową listwę utrudniającą włamanie za pomocą narzędzi. Klamki do okien zamykane na klucz oraz drzwi balkonowe mogą stać się kolejną przeszkodą, która skutecznie utrudni pracę złodziejowi i zwiększy prawdopodobieństwo zaniechania przez niego dalszych działań.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?

Choć zabrzmi to jak nudna mantra, nie zaszkodzi przypomnieć, że przed wyjazdem należy sprawdzić, czy okna zostały dokładnie zamknięte. W przeciwnym wypadku wszelkie wyrafinowane zabezpieczenia, w które zainwestowaliśmy, przyczynią się tylko do poprawy humoru włamywacza.

Który system alarmowy wybrać?

System alarmowy to jedynie uzupełnienie dla zabezpieczeń mechanicznych – nie uniemożliwi on włamania, ale może odstraszyć złodzieja lub ułatwić jego schwytanie. Elektroniczny stróż przesyła sygnał o włamaniu do sygnalizatora dźwiękowego, właściciela lokalu i agencji ochrony, która wysyła na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny. Nie decydujmy się na pierwszą lepszą firmę ochroniarską – podpiszmy umowę z tą, która legitymuje się certyfikatami wydanymi przez resort spraw wewnętrznych i dysponuje wystarczającą liczbą patroli.

Decyzję o liczbie i rozmieszczeniu czujek powierzmy profesjonalnemu projektantowi. W swoim planie weźmie on pod uwagę zwyczaje domowników oraz ewentualny fakt posiadania przez nich zwierząt, aby przemieszczający się po pomieszczeniach pies bądź kot nie zainicjował alarmu (w tej sytuacji lepiej od analogowych sprawdzają się czujki cyfrowe).

Jeśli zdecydujemy się ponosić koszty związane z zakupem i instalacją systemu alarmowego oraz opłacaniem abonamentu za usługi agencji ochrony, nie zaprzepaśćmy tej inwestycji w bezpieczeństwo przez zwykłe zaniedbanie – wyjeżdżając, nie zapomnijmy o uzbrojeniu systemu.

Zadbaj o dobre oświetlenie wokół domu

Strażnikiem naszego dobytku może być również oświetlenie. Jeśli mieszkamy w domu wolno stojącym, zadbajmy o to, aby każdy zakamarek naszego podwórka był dobrze oświetlony. Dotyczy to w szczególności wejść i klatek schodowych. Istnieje szansa, że złodziej zrezygnuje z wtargnięcia na naszą posesję, kiedy stwierdzi, że będzie zbyt dobrze widoczny dla ewentualnych świadków zdarzenia. Jeśli chcemy zminimalizować zużycie prądu, zainstalujmy oświetlenie z czujnikiem ruchu. Nagłe rozświetlenie ciemnej przestrzeni zwraca jeszcze większą uwagę i może odstraszyć włamywacza.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

System alarmowy to jedynie uzupełnienie dla zabezpieczeń mechanicznych – nie uniemożliwi on włamania, ale może odstraszyć złodzieja lub ułatwić jego schwytanie. Nakładka aluminiowa. Fot. Kontakt-Simon
System alarmowy to jedynie uzupełnienie dla zabezpieczeń mechanicznych – nie uniemożliwi on włamania, ale może odstraszyć złodzieja lub ułatwić jego schwytanie. Nakładka aluminiowa. Fot. Kontakt-Simon

Decyzję o liczbie i rozmieszczeniu czujek powierzmy profesjonalnemu projektantowi. Czujnik zasilania. Fot. Kontakt-Simon
Decyzję o liczbie i rozmieszczeniu czujek powierzmy profesjonalnemu projektantowi. Czujnik zasilania. Fot. Kontakt-Simon

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK