| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > 10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

W okresie grzewczym na ogrzewanie wydajemy ok. 10% domowego budżetu. Jeśli postaramy się nieco oszczędzić na ogrzewaniu, możemy podreperować domowy budżet. Zobacz, w jaki sposób możemy oszczędzać na ogrzewaniu.

6. Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

Najczęściej nowe instalacje wyposażone są już w regulatory, które dają możliwość nastawienia temperatury o określonych porach dnia i nocy. Jeśli nie, zawsze istnieje możliwość zamontowania termostatu przy grzejniku lub zmniejszenie temp. na piecu podczas naszej nieobecności lub w nocy. Szacuje się, że obniżenie o jeden stopień temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, przyczynia się do kilkuprocentowego obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną, co może przełożyć się - w zależności od powierzchni -  nawet na kilkusetzłotowe oszczędności rocznie.

Instalacja pokojowego regulatora temperatury pozwala uzyskać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Można zamontować regulator, który umożliwi nam ustalenie przynajmniej dwóch wartości, nazywanych często „komfortową” i „oszczędną”. Komfortową (np. 21 stopni) ustawia się na czas obecności i aktywności domowników, a oszczędną, gdy śpimy lub jesteśmy poza domem (np. 18 stopni) – tłumaczy Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych.

W sezonie grzewczym

7. Nie zasłaniaj grzejników i głowic termostatycznych

Swobodna cyrkulacja powietrza zwiększa komfort i poprawia zdolność przekazywania ciepła. Grzejniki zostały stworzone do optymalnego oddawania ciepła bez przeszkód, a przysłonięcie ich szafą, sofą, zasłonami, „kurzem” lub rozwieszonym praniem, znacznie ten przepływ powietrza utrudnia i powoduje straty ciepła nawet rzędu 20%. Nie wolno także wieszać niczego na głowicach termostatycznych – one też powinny być odsłonięte.

8. Wietrz mieszkanie rozsądnie

Nie otwieraj okien na długi czas przy włączonym ogrzewaniu. Wietrzenie powinno być krótkie i intensywne (np. do 10 minut), w dodatku przy zakręconym zaworze na grzejniku. Dzięki temu wygenerowane przez kaloryfer ciepło, nie ucieka z mieszkania. Jednocześnie wietrzenie wpływa na nasze dobre samopoczucie.

9. Zasłaniaj okna po zmroku

Opuszczanie żaluzji i rolet oraz zaciąganie zasłon znacznie utrudnia ciepłu ucieczkę z mieszkania.

10. Grzej bardziej siebie niż mieszkanie

Noszenie w domu ciepłych skarpet, kapci czy swetra pozwala na obniżenie temperatury w pokojach o 1-2 stopnie. Wydaje się, że to niewiele, ale w skali sezonu przynosi zauważalne zyski.

Zobacz także:  Podzielniki ciepła (kapilary) – sposób działania i instalacja

Zobacz także:  Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Zobacz także:  Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

10 przykazań oszczędnego ogrzewania

1

Sprawdź szczelność drzwi i okien

2

Odpowietrzaj grzejniki

3

Sprawdź izolację rur

4

Kontroluj kocioł lub piec

5

Zadbaj o czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominów

6

Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

7

Nie zasłaniaj grzejników i głowic termostatycznych.

8

Wietrz mieszkanie rozsądnie

9

Zasłaniaj okna po zmroku

10

Grzej bardziej siebie niż mieszkanie

Opracowanie: AFRISO

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK