| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > 10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

W okresie grzewczym na ogrzewanie wydajemy ok. 10% domowego budżetu. Jeśli postaramy się nieco oszczędzić na ogrzewaniu, możemy podreperować domowy budżet. Zobacz, w jaki sposób możemy oszczędzać na ogrzewaniu.

6. Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

Najczęściej nowe instalacje wyposażone są już w regulatory, które dają możliwość nastawienia temperatury o określonych porach dnia i nocy. Jeśli nie, zawsze istnieje możliwość zamontowania termostatu przy grzejniku lub zmniejszenie temp. na piecu podczas naszej nieobecności lub w nocy. Szacuje się, że obniżenie o jeden stopień temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, przyczynia się do kilkuprocentowego obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną, co może przełożyć się - w zależności od powierzchni -  nawet na kilkusetzłotowe oszczędności rocznie.

Instalacja pokojowego regulatora temperatury pozwala uzyskać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Można zamontować regulator, który umożliwi nam ustalenie przynajmniej dwóch wartości, nazywanych często „komfortową” i „oszczędną”. Komfortową (np. 21 stopni) ustawia się na czas obecności i aktywności domowników, a oszczędną, gdy śpimy lub jesteśmy poza domem (np. 18 stopni) – tłumaczy Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych.

W sezonie grzewczym

7. Nie zasłaniaj grzejników i głowic termostatycznych

Swobodna cyrkulacja powietrza zwiększa komfort i poprawia zdolność przekazywania ciepła. Grzejniki zostały stworzone do optymalnego oddawania ciepła bez przeszkód, a przysłonięcie ich szafą, sofą, zasłonami, „kurzem” lub rozwieszonym praniem, znacznie ten przepływ powietrza utrudnia i powoduje straty ciepła nawet rzędu 20%. Nie wolno także wieszać niczego na głowicach termostatycznych – one też powinny być odsłonięte.

8. Wietrz mieszkanie rozsądnie

Nie otwieraj okien na długi czas przy włączonym ogrzewaniu. Wietrzenie powinno być krótkie i intensywne (np. do 10 minut), w dodatku przy zakręconym zaworze na grzejniku. Dzięki temu wygenerowane przez kaloryfer ciepło, nie ucieka z mieszkania. Jednocześnie wietrzenie wpływa na nasze dobre samopoczucie.

9. Zasłaniaj okna po zmroku

Opuszczanie żaluzji i rolet oraz zaciąganie zasłon znacznie utrudnia ciepłu ucieczkę z mieszkania.

10. Grzej bardziej siebie niż mieszkanie

Noszenie w domu ciepłych skarpet, kapci czy swetra pozwala na obniżenie temperatury w pokojach o 1-2 stopnie. Wydaje się, że to niewiele, ale w skali sezonu przynosi zauważalne zyski.

Zobacz także:  Podzielniki ciepła (kapilary) – sposób działania i instalacja

Zobacz także:  Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Zobacz także:  Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

10 przykazań oszczędnego ogrzewania

1

Sprawdź szczelność drzwi i okien

2

Odpowietrzaj grzejniki

3

Sprawdź izolację rur

4

Kontroluj kocioł lub piec

5

Zadbaj o czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominów

6

Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

7

Nie zasłaniaj grzejników i głowic termostatycznych.

8

Wietrz mieszkanie rozsądnie

9

Zasłaniaj okna po zmroku

10

Grzej bardziej siebie niż mieszkanie

Opracowanie: AFRISO

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK