| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Kolektory słoneczne – rodzaje, zasada działania, montaż

Kolektory słoneczne – rodzaje, zasada działania, montaż

Kolektory słoneczne stają się coraz popularniejszym źródłem energii. Z uwagi na klimat panujący w Polsce mogą stanowić tylko uzupełnienie energii cieplnej, ale mimo to decydujemy się na ich instalację. Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych? W jaki sposób działają kolektory i gdzie najlepiej je zainstalować?

Zasada działania kolektorów słonecznych płaskich

Najpopularniejsze kolektory zbudowane są z płaskiego absorbera, który wykonany jest z metalu dobrze przewodzącego ciepło pokrytego warstwą tlenków metali – dzięki temu może pochłaniać jak największą ilość promieni słonecznych. Absorber łączy się z systemem miedzianych rurek zawierających odpowiedni czynnik grzewczy, w naszym klimacie sprawdza się niezamarzający glikol. Czynnik grzewczy dalej transportowany jest dalej do systemu grzewczego. Wszystkie dodatkowe elementy składające się na kolektor płaski mają zabezpieczać przed utratą pobranego ciepła.

Montaż kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne należy montować w miarę możliwości prostopadle do promieni słonecznych, dlatego najlepiej ustawić kolektory na dachu budynku. Pamiętajmy jednak, że optymalnym kątem nachylenia kolektora jest kąt 30 stopni – jeśli chcemy wykorzystywać go głownie latem i kąt 45-60 stopni – jeśli ma nam służyć przez cały rok. Dzięki temu śnieg czy deszcz nie będą zalegały na powierzchni kolektora. Oprócz kolektora słonecznego musimy także zadbać o zamontowanie zbiornika ciepła, układu pompującego czynnik nagrzewający się – w tym wypadku glikol, instalacji hydraulicznej dostarczającej podgrzany glikol od kolektora do zbiornika, regulatora temperatury i zespołu bezpieczeństwa.

Zobacz także: Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Zobacz także: Kolektory słoneczne – dobór i rozmieszczenie na dachu

Zobacz także: Jakie wymiary powinien mieć kolektor?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK