| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Ogrzewanie podłogowe – jak działa?

Ogrzewanie podłogowe – jak działa?

Ogrzewanie podłogowe to najpopularniejszy system grzewczy, cechujący się nowoczesnością, energooszczędnością oraz estetyką. Niewidoczna dla oka instalacja zapewnia komfort cieplny, pozytywnie wpływa na zdrowie domowników i jest najczęściej polecana w systemach opartych na pompach ciepła. Dlaczego?

Ogrzewanie podłogowe korzystnie wpływa na zdrowie domowników. Badania wykazały jego znaczenie dla zmniejszenia ilości roztoczy. Wynika to z faktu, że dzięki niemu wilgotność względna w warstwie wykończeniowej podłogi jest niższa niż 45%, co stanowi próg poniżej którego roztocza nie mogą przetrwać przez dłuższy czas. Dodatkowo, ciepło rozchodzące się przez promieniowanie, a nie przez unoszenie i intensywny ruch powietrza (grzejniki), jest korzystniejsze dla organizmu. Powietrze nie jest wysuszone, jest czystsze, o odpowiednim stopniu nawilgocenia, co gwarantuje mniejsze niebezpieczeństwo podrażnień gardła i oskrzeli. Ogrzewanie podłogowe zapewnia również optymalny pod względem fizjologii człowieka pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach. Najlepiej czujemy się, kiedy jest nam ciepło w nogi, a głowę otacza nieco chłodniejsze powietrze.

Oszczędności

Obniżona temperatura zasilania oraz system działania ogrzewania podłogowego wiążą się również z niższymi nakładami finansowymi. Poprzez równomierny rozkład temperatur „podłogówka” dostarcza wystarczającą ilość ciepła i jest rozwiązaniem, które może być stosowane zarówno jako podstawowe, jak i dodatkowe (np. w budynkach modernizowanych). Tym samym niskie koszty eksploatacji instalacji pozwalają na uzyskanie oszczędności w opłatach za media.

Ogrzewanie podłogowe a pompy ciepła

Oszczędności wynikające z zastosowania ogrzewania podłogowego można dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiednich źródeł ciepła. Obecnie najchętniej polecane ze względów ekonomicznych są właśnie pompy ciepła, które idealnie współpracują z „podłogówką”. Zastosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła powoduje, że instalacje z ogrzewaniem podłogowym stanowią rozwiązanie proekologiczne, ponadto zapewniają mniejsze opłaty eksploatacyjne oraz większą wydajność systemu.

Zobacz także: System grzewczy sterowany przez ipoda

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK