| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > 9 sposobów jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

9 sposobów jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Chcąc obniżyć rachunki za ogrzewanie możemy zastosować kilka niezbyt skomplikowanych rozwiązań. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które o ile zostaną zastosowane na pewno przyczynią się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

1. Docieplenie budynku – od tego trzeba zacząć

Myśląc o oszczędzaniu na ogrzewaniu trzeba pamiętać, że nasze rachunki zależą przede wszystkim od zapotrzebowania budynku na ciepło, np. od jego wieku, stanu i wielkości okien, liczby ścian zewnętrznych itd. Te czynniki mają wpływ na to, w jakim tempie i w jakiej ilości ciepło „ucieka” na zewnątrz. W Polsce przeważająca ilość mieszań powstała w latach 1961-1980. Budynki te nawet po dociepleniu nie są tak energooszczędne, jak budowanie według najnowszych standardów. Mimo to termomodernizacja budynku to podstawa - pozwala zaoszczędzić nawet 40% kosztów ogrzewania.

Zobacz także:  Obniżenie rachunków dzięki termomodernizacji?

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Ocieplenie budynku. Fot. Fotolia

Duże znaczenie dla gospodarki ciepłem mają okna. Średnio przyjmuje się, że tracimy przez nie od 15 do 25% ciepła. Wpływ na wielkość strat ciepła ma zarówno szczelność okien, jak i ich powierzchnia. Każdy, kto ma lub miał stare okna wie, jak bardzo może wiać przez nieszczelności. Dlatego uszczelnienie okien lub wymiana ich na nowoczesne, a tym samym bardziej szczelne, to zasadny wydatek. Straty ciepła ograniczy także zamontowanie okiennic i zewnętrznych rolet zamykanych na noc, a także zasłanianie okien po zmroku, zwłaszcza w zimie. Warto pamiętać, że stopień przeszklenia pomieszczenia (czyli stosunek powierzchni okien do powierzchni ścian) znacząco wpływa na zapotrzebowanie na ciepło. W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniu z dużym przeszklonym wyjściem na taras musimy zaprojektować ogrzewanie o większej mocy niż dla takiego samego pomieszczenia z jednym dwuskrzydłowym oknem.

avatar

2013-11-22 11:07 Zgłoś

Filip, ja mam grzejniki z Kellera i jestem bardzo z nich zadowolony, więc jeśli chodzi o samą jakość tej podłogówki, to byłbym spokojny. czy się opłąca? cóż, jeśli będzie to rozwiązanie na lata, cała instalacja będzie przemyślana, to powinno być ok moim zdaniem. czasem warto wydać więcej żeby po prostu być zadowolonym z własnych 4 kątów.

avatar

2013-11-20 15:30 Zgłoś

Nad oszczędzaniem pieniędzy na ogrzewaniu warto zastanowic sie juz na etapie planownaia budowy domu. Ściany z materiału takiego jak beton komórkowy, który ma obecnie najkorzystniejszy wsp przewodzenia ciepła pozwola na duże oszczędności bo zatrzymaja wytworzoną energię wewnątrz domu, a nie oddadzą jej do otoczenia.

avatar

2013-10-24 09:08 Zgłoś

Fajny artykuł! zgadzam się z praktycznie wszystkimi wskazówkami i sam staram się ich przestrzegać. jedyne co mnie bardziej interesuje, to kwestia ogrzewania podłogowego - czy tego typu ogrzewanie jest dobrą inwestycją, gdy już mam 10-letnie mieszkanie i w nim wszystkie grzejniki ścienne, izolację budynku etc. czy w tym wypadku nie będzie to zbędna inwestycja? interesuje mnie dokładnie to ogrzewanie - http://www.budnet.pl/Ogrzewanie_podlogowe,Grzejniki,117824-czytaj.html

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE02
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Diana Malinowska

Konsultant w Instytucie Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem Infor.pl »