| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Problemy z ogrzewaniem to najczęściej wynik niesprawnej instalacji grzewczej. Nasilają się w okresie zimowym, kiedy ogrzewanie pracuje najintensywniej. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniach czy zimne grzejniki oznaczają, że instalacja grzewcza nie działa prawidłowo.

Przeczytaj instrukcję obsługi

Instalacje c.o. są zasilane z różnych źródeł ciepła takich jak:

  • kotły węglowe;

  • kotły olejowe;

  • kotły gazowe.

Każdy z tych systemów funkcjonuje nieco inaczej. Dlatego jeśli ogrzewanie nie działa prawidłowo, należy przeczytać instrukcję obsługi. Problemy z ogrzewaniem w większości są takie same dla wszystkich typów instalacji i zazwyczaj łatwo ustalić ich źródło.

Zobacz także: Uchroń się przed czadem!

Regulowanie temperatury

Jeżeli z kotła nie wypływa woda w odpowiedniej temperaturze, należy sprawdzić, czy dobrze nastawiliśmy regulator kotłowy. W przypadku termostatów pokojowych kocioł nastawiamy na najwyższą temperaturę. Wtedy będziemy mieć pewność, że w czasie mrozów pomieszczenia będą wystarczająco ogrzane.

Jeżeli regulator jest dobrze nastawiony, a woda nadal jest zimna, oznacza to usterkę w kotle, złe paliwo lub zbyt małą moc kotła w stosunku do potrzebnego ciepła.

Główne problemy

Najczęściej grzejniki nie działają prawidłowo, ponieważ są zapowietrzone. Wtedy tylko ich część jest ciepła. Czasem można usłyszeć, jak w grzejnikach przepływa woda. Aby odpowietrzyć urządzenie, trzeba odkręcić odpowietrznik na tyle, aby woda wypłynęła. Jednocześnie należy pamiętać o odpowiednim ciśnieniu w instalacji.

Czasem grzejnik jest zimny, ponieważ zablokował się zawór regulacyjny. Problem można rozwiązać, delikatnie opukując zawór. Jeżeli to nie pomoże, należy wezwać hydraulika.

Zobacz także: Jak wyliczyć moc kotła?

Niska temperatura w grzejnikach, zwłaszcza tych oddalonych od kotła, może być także spowodowana nieprawidłową regulacją instalacji. Zawory przygrzejnikowe mają zawór podwójnej regulacji, który reaguje na nastawioną temperaturę oraz wyrównuje jej przepływ w poszczególnych grzejnikach. Równomierne nagrzewanie grzejników można uzyskać, zmieniając tzw. wstępną regulację.

Po sezonie grzewczym należy nastawić przygrzejnikowe zawory termostatyczne na najwyższą temperaturę. Dzięki temu zabezpieczymy zawór przed sklejeniem się z grzybkiem, a głowicę przed uszkodzeniem.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Problemy z ogrzewaniem to najczęściej wynik niesprawnej instalacji grzewczej. Fot. Fotolia
Problemy z ogrzewaniem to najczęściej wynik niesprawnej instalacji grzewczej. Fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK