| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Instalacja centralnego ogrzewania dostarczająca i utrzymująca ciepło w naszych domach do właściwego działania potrzebuje sprawnej i dobrze dobranej pompy. Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła jakim są grzejniki lub instalacje ogrzewania podłogowego. Dowiedzmy się jak dobrać pompę do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania.

Instalacja wodociągowa a instalacja ogrzewania

Choć w swojej budowie instalacja centralnego ogrzewania jest bardzo podobna do instalacji wodociągowej, są jednak pewne różnice, które decydują o odmiennym charakterze i oprzyrządowaniu instalacji. Przede wszystkim instalacja centralnego ogrzewania to obieg zamknięty, w którym krążąca woda może mieć nawet 900C. Wymusza to nas zastosowanie pompy odpowiednio odpornej na temperaturę. Dodatkowo woda podgrzewana z temperatury 600C do 900C znacząco zwiększa swoją objętość, co wymusza zastosowanie odpowiednio wydajniejszej pompy. Dodatkową różnicą pomiędzy instalacjami jest to, że w instalacji ogrzewania należy system odpowiednio wyregulować, zaś przy instalacjach wodociągowych jest to dość uproszczone.

Zobacz także:  10 najważniejszych kroków do bezpiecznego i niezawodnego nowego ogrzewania

Pompa do centralnego ogrzewania

Aby właściwie dobrać pompę w systemach wodnych, np. ogrzewania, należy określić wymagane ciśnienie jakie ma generować. Wartość ta nazywana jest wysokością podnoszenia pompy (czyli wysokością na jaką pompa jest w stanie wtłoczyć ciecz). Ponieważ wysokość ta jest równoznaczna z ciśnieniem dyspozycyjnym, wynika z budowy i charakterystyki instalacji. Im instalacja ma większe opory, tym pompa musi mieć wyższe ciśnienie na tłoczeniu. Opory na instalacji wynikają z chropowatości wewnętrznej rur, spadków miejscowych ze względu na kształtki (kolana, trójniki itp.) oraz spadku ciśnienia na odbiornikach ciepła (grzejniki). Opory na odcinkach prostych możemy założyć około 150 Pa/mb rury. Straty ciśnienia miejscowe to około 30–35% strat liniowych. Straty na odbiornikach ciepła (małych) to spadek ciśnienia rzędu 4–7 kPa. Dodatkowo pompa musi mieć siłę na przeciwstawienie się siłom grawitacji aby wtłoczyć ciecz na pewną wysokość. Ciśnienie wymagane do tego jest równe wysokości na jaką chcemy wtłoczyć ciecz wyrażoną w Pa. Przykładowo 1 m to 1 kPa. Sumując wszystkie straty ciśnienia na instalacji oraz inne opory związane z pracą instalacji otrzymujemy sumaryczną wysokość podnoszenia pompy.

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła. Fot. materiały prasowe
Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła. Fot. materiały prasowe

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD90.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK