| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Instalacja centralnego ogrzewania – z czego się składa?

Instalacja centralnego ogrzewania – z czego się składa?

Instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna w naszych domach. Zapobiega spadkowi temperatury, ale również jest barierą dla wilgoci z zewnątrz. Instalacja centralnego ogrzewania jako jedna z najbardziej niezbędnych instalacji jest złożona z wielu elementów, których odpowiednia współpraca gwarantuje prawidłową pracę instalacji grzewczej.

Pompa ciepła

Sercem każdego systemu ogrzewania jest pompa napędzająca czynnik grzewczy (przeważnie woda). Dzięki ciśnieniu przez nią przekazywanym, czynnik jest w stanie dotrzeć do obiegu najbardziej niekorzystnego pod względem hydraulicznym (najczęściej najdalej oddalony odbiornik). Dzięki pompie czynnik grzewczy przepływa przez odbiorniki ciepła z określoną prędkością, tak by nastąpiła wymiana ciepła między czynnikiem a otoczeniem (pomieszczeniem).

Odbiornik ciepła – grzejnik

W każdym pomieszczeniu usytuowany jest odbiornik ciepła – najczęściej grzejnik. Gorąca woda, która do niego wpływa, wymienia swoją energię z otoczeniem poprzez powierzchnię grzejnika (wymiennika ciepła). Przekazywanie ciepła odbywa się na postawie procesów przejmowania i przenikania ciepła. Na odbiorniku ciepła następuje znaczący spadek ciśnienia – od 4 do 6 kPa, co należy uwzględnić projektując pompę.

Kotły kondensacyjne

Źródłem ciepła dla instalacji ogrzewania jest przeważnie kocioł lub wymiennik ciepła, do którego dostarczane jest centralnie ciepło z sieci ciepłowniczej naszego miasta. Kotły jako źródła ciepła mogą być zasilane węglem, gazem, biomasą lub olejem opałowym. Najbardziej wydajnymi źródłami ciepła są kotły kondensacyjne o sprawności bliskiej 100% (sprawności konwersji energii chemicznej na termiczną). W przypadku dostarczania ciepła z elektrociepłowni, naszym źródłem ciepła będzie wymiennik ciepła pomiędzy wodą instalacyjną a sieciową.

Zobacz także: Jak mądrze ogrzać dom?

Armatura

Na każdej instalacji centralnego ogrzewania powinna znaleźć się stosowna armatura regulująca przepływ czynnika grzewczego w instalacji. Wyróżniamy armaturę regulującą (zawory trójdrogowe, mieszające, odcinające), zabezpieczającą (zawory bezpieczeństwa, zawory odpowietrzające). Właściwy dobór i zastosowanie armatury jest warunkiem poprawnego działania instalacji.

Zobacz także: Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

Naczynia wzbiorcze

Ostatnim elementem instalacji grzewczych są naczynia wzbiorcze. Ich zadaniem jest przejmowanie nadwyżki objętości cieczy, która wynika z wzrostu temperatury czynnika. Zapobiega to nadmiernemu i niepożądanemu wzrostowi ciśnienia w instalacji.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »