| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Który podgrzewacz do wody wybrać – na gaz czy na prąd?

Który podgrzewacz do wody wybrać – na gaz czy na prąd?


Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku. Podgrzewacze na prąd i na gaz posiadają kilka rozwiązań technologicznych.

Najbardziej znanym (najstarszym podgrzewaczem) jest zbiornik z grzałką tzw. bojler. Zbiornik ciepłej wody użytkowej to najprostsze, a zarazem najbardziej uniwersalne rozwiązanie. W zbiorniku można łączyć podgrzewanie różnymi mediami z różnych źródeł. Jedynym ograniczeniem zbiornika c.w.u. jest stosunkowo długi czas nagrzewania wody w zbiorniku. Przy intensywnym korzystaniu (np. podczas rannej toalety członków rodziny) może chwilowo zabraknąć ciepłej wody. Musimy zapewnić zapas c.w.u. wielkością zbiornika odpowiednią do ilości osób w domu. Rozwiązaniem pozbawionym tego ograniczenia jest elektryczny przepływowy podgrzewacz wody, który włącza się z chwilą odkręcenia zaworu, a wyłącza po zakręceniu, na bieżąco podgrzewając przepływającą przez niego wodę.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć podgrzewacz c.w.u. przed korozją?

Cecha, która może ograniczyć zastosowanie przepływowego podgrzewacza wody to m.in. duży, chwilowy pobór prądu. Przy dużym zapotrzebowaniu na prąd najlepiej wykorzystać pojedyncze podgrzewacze do jednego punktu odbioru, a nie jeden zbiornik na cały budynek.

Nowoczesnym rozwiązaniem napędzanym energią elektryczną są pompy ciepła. To skomplikowane instalacje, jednak pod względem kosztów uzyskiwania ciepłej wody są one najtańsze i porównywalne do solarów słonecznych, a dodatkowo działają cały rok. Są napędzane silnikiem elektrycznym, co klasyfikuje je do elektrycznych podgrzewaczy. Jedynym ograniczeniem zastosowania pomp ciepła jest duży koszt budowy takiego podgrzewacza.

Podobnie jak podgrzewacze elektryczne, gazowe podgrzewacze wody dzielą się na przepływowe oraz ze zbiornikiem c.w.u. Często piecyki gazowe łączą w sobie funkcje ogrzewania budynku z podgrzewaniem wody użytkowej.

Rodzaje zastosowań piecyków gazowych to:
- przepływowy podgrzewacz wody użytkowej;
- podgrzewacz gazowy ze zbiornikiem ciepłej wody użytkowej;
- podgrzewacz wody ogrzewania domu z odgałęzieniem ogrzewającym zbiornik ciepłej wody użytkowej;
- dwufunkcyjny gazowy podgrzewacz wody (to połączenie funkcji ogrzewania budynku z przepływowym podgrzewaniem wody użytkowej w jednym piecyku).

Zobacz także: Podgrzewacz czy kocioł?

Pomieszczenia, w których instalowane są piecyki gazowe, muszą spełniać warunki bezpieczeństwa. Do podstawowych (wraz z ograniczeniami ogrzewania gazem) zaliczamy:
- do piecyków gazowych niezbędna jest instalacja gazowa lub budowa cysterny przydomowej. Nie stosuje się zasilania gazem piecyków z butli przenośnych;
- pomieszczenia, w których montowane są piecyki muszą mieć odpowiednia kubaturę (minimum 9 m3);
- pomieszczenia z piecykami muszą mieć wentylację z osobnego kanału od kanału wylotu spalin z piecyka gazowego;
- drzwi do pomieszczenia z piecykiem muszą być wyposażone w kratki wentylacyjne.

Jeśli wybór dotyczy domu, w którym jest instalacja grzewcza, to najprostszym rozwiązaniem braku podgrzewacza jest dołożenie do instalacji grzewczej zbiornika ciepłej wody użytkowej.
Jeśli chcemy zainstalować podgrzewacz z najmniejszą komplikacją i nie martwić się o wymogi bezpieczeństwa, najlepiej podłączyć elektryczny przepływowy podgrzewacz wody do linii zasilającej. Takie rozwiązanie sprawia najmniej kłopotu, ponieważ instalację elektryczną mamy wszędzie.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku.
Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK