| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Jakie są metody doprowadzania energii cieplnej do budynku jednorodzinnego?

Jakie są metody doprowadzania energii cieplnej do budynku jednorodzinnego?


W trakcie planowania budowy własnego domu jednorodzinnego stajemy przed wyborem systemu zasilania w ciepło. Warto przeanalizować nasz wybór pod kątem nie tylko kosztów inwestycyjnych, lecz także kosztów oraz wymagań eksploatacyjnych. Każde z tych źródeł ma swoją charakterystykę pracy i różne wymagania, które powinniśmy spełniać.

Doprowadzenie ciepła do domu z miejskiej sieci ciepłowniczej wymusza na nas wykonanie przyłącza sieci, oraz zapewnienie miejsca na wymiennik ciepła, który będzie pośredniczył w wymianie ciepła pomiędzy siecią ciepłowniczą a instalacją ogrzewania w naszym domu. Wymiennik ciepła musi być zabezpieczony odpowiednią armaturą regulująco-zabezpieczającą, a system ogrzewania musi posiadać własną pompę obiegową na potrzeby instalacji. Energia cieplna z sieci ciepłowniczej jest najtańszym sposobem zaopatrzenia się w energię cieplną (eksploatacyjnie), lecz uzależnia nas od dostawcy energii. Drugą wadą tego systemu jest to, że sieć ciepłownicza nie zawsze jest dostępna w naszej okolicy, a koszty doprowadzenia przyłącza są zbyt wysokie inwestycyjnie.

Indywidualnym rozwiązaniem, które uniezależnia nas energetycznie jest zastosowanie indywidualnego kotła jedno- lub dwufunkcyjnego, który zaopatrzy nas w energię cieplną na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Kocioł zasilany paliwem stałym, płynnym lub gazowym wymaga zastosowania całkiem dużej ilości armatury wspomagającej, regulacyjnej i zabezpieczającej. Jest również uzależniony od dostaw paliwa. Najbardziej ekonomiczne rozwiązania to kotły kondensacyjne zasilane gazem ziemnym, połączone z instalacją ogrzewania oraz cieplej wody użytkowej. Inwestycyjnie koszt duży, lecz poprawnie wykonany i zaprojektowany, jest tani w utrzymaniu i bardzo wydajny.

Zobacz także: Czy instalacja kotła kondensacyjnego jest opłacalna?

Jako nowoczesna technologia wkracza na rynek dostawców energii pompa ciepła. Koszt zakupu i instalacji pompy ciepła jest bardzo różny w zależności od jej rodzaju (najczęściej idzie to w szeregu z wydajnością energetyczną układu). Najtańsze pompy ciepła powietrze-woda są coraz chętniej stosowane ze względu na stosunkowo dobre współczynniki konwersji energii zawartej w powietrzu na energię cieplną w instalacji ogrzewania. Największym problemem tych systemów jest ich wrażliwość na skrajnie niskie temperatury powietrza zewnętrznego (-20, -25C). W takich warunkach część pomp ciepła ulega oszronieniu. Pompa przechodzi wtedy w tryb oszraniania, zamiast pracować na ogrzanie domu. Rozwiązanie takie nie sprawdza się w lokalizacjach mroźnych, z dużą zawartością wilgoci w powietrzu.

Zobacz także: Ogrzewanie podłogowe - oszczędniejsza alternatywa?

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najbardziej ekonomiczne rozwiązania to kotły kondensacyjne zasilane gazem ziemnym, połączone z instalacją ogrzewania oraz cieplej wody użytkowej.
Najbardziej ekonomiczne rozwiązania to kotły kondensacyjne zasilane gazem ziemnym, połączone z instalacją ogrzewania oraz cieplej wody użytkowej.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK