| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?

Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?


Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. Musimy jednak prawidłowo dobrać wszystkie elementy instalacji, by oszczędności były zauważalne. Przede wszystkim trzeba dobrać optymalną powierzchnię kolektorów i pojemność zasobnika ciepłej wody oraz wybrać odpowiedni system solarny.

Najważniejszą częścią instalacji są kolektory słoneczne. Ich powierzchnia musi być dostosowana do liczby domowników oraz ilości zużywanej przez nich ciepłej wody. W praktyce przyjmuje się, że na jedną osobę należy zastosować 1–1,5 m2 powierzchni czynnej kolektora płaskiego. Dotyczy to gospodarstw domowych, w których jedna osoba zużywa około 50 litrów ciepłej wody na dobę. Jeśli zużywamy więcej wody, należy zastosować proporcjonalnie większą powierzchnię pola kolektorów.

W przypadku zastosowania kolektorów próżnio-rurowych z reguły wymaganą powierzchnię absorbera możemy zmniejszyć o około 20-25%. Jest to możliwie dzięki mniejszym stratom ciepła tego typu kolektorów oraz możliwości wykorzystania również promieniowania rozproszonego (np. podczas ciepłego, ale pochmurnego dnia).

Kolejnym ważnym elementem instalacji jest zasobnik ciepłej wody.

Jego pojemność powinna pozwalać na zgromadzenie w czasie słonecznej pogody zapasu energii na następny dzień, który może być pochmurny. W związku z tym należy dobierać zasobnik o pojemności od 1,5 do 2 razy większej od dobowego zużycia ciepłej wody. Jeśli na przykład w domu są 4 osoby i zużywają po około 50 litrów ciepłej wody na osobę wówczas łączne dobowe zużycie wody wynosi około 200 litrów, a zasobnik powinien mieć pojemność od 300 do 400 litrów.

Zobacz także: Z jakiego materiału wykonać instalację c.o.?

W nowoczesnych domach, które są wyposażone w niskotemperaturowy system grzewczy (np. ogrzewanie podłogowe), coraz częściej wykorzystuje się instalację solarną do wspomagania ogrzewania. W tym przypadku najczęściej dobiera się od 0,8 do 1,1 m2 kolektora płaskiego na każde 10 m2 powierzchni domu lub od 0,5 do 0,8 m2 kolektora próżniowo-rurowego na każde 10 m2 powierzchni domu. 

Nie należy dobierać większej powierzchni kolektorów niż dwukrotna wartość wynikająca z potrzeb przygotowania ciepłej wody. Dzięki temu unikniemy kłopotów w eksploatacji instalacji w okresie letnim Przykładowo, jeśli do wspomagania ogrzewania należy zastosować około 15 m2 kolektorów, a na potrzeby c.w.u. wystarczające jest 6 m2 to oznacza, że powinniśmy zastosować maksymalnie 12 m2 kolektorów.

Obecnie dostępne są różne rodzaje systemów solarnych. Po określeniu wymaganych parametrów instalacji (ilość kolektorów, pojemność zasobnika, itd.) powinniśmy wybrać system, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. fot. VAILLANT
Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. fot. VAILLANT

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK