| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?

Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?


Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. Musimy jednak prawidłowo dobrać wszystkie elementy instalacji, by oszczędności były zauważalne. Przede wszystkim trzeba dobrać optymalną powierzchnię kolektorów i pojemność zasobnika ciepłej wody oraz wybrać odpowiedni system solarny.

System solarny powinien umożliwiać łatwy montaż wszystkich elementów systemu, prostą obsługę, i energooszczędną eksploatację. Największym wyzwaniem dla instalacji jest niezawodna praca również podczas nieobecności domowników w lecie. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie kompaktowego systemu, który składa się tylko z trzech elementów: zasobnika ciepłej wody ze zintegrowanym osprzętem, kolektorów słonecznych oraz rur połączeniowych. Kompaktowa budowa skraca czas montażu systemu z uwagi na brak potrzeby stosowania dodatkowych elementów takich jak sterownik, naczynie wzbiorcze, manometr. Układ nie wymaga również czasochłonnego napełniania i odpowietrzania. Zasobnik jest dostarczany z odpowiednią ilością czynnika grzewczego w wężownicy solarnej. Glikol jest tłoczony pompą tylko wtedy, gdy istnieje możliwość odbioru ciepła od kolektorów. Natomiast, gdy nie ma wystarczającego nasłonecznienia lub podczas urlopu czynnik grzewczy pozostaje tylko w wężownicy, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu na skutek działania wysokiej temperatury w kolektorach słonecznych.

W tym przypadku również warto jest skorzystać z kompletnego zestawu przygotowanego specjalnie do tego celu. Jest to system solarny z wielofunkcyjnym zbiornikiem buforowym. Zbiornik ten pozwala na integrację w instalacji kotła gazowego, kominka z płaszczem wodnym oraz kolektorów słonecznych. Posiada on wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz bufor wody grzewczej. Dzięki temu nie ma potrzeby umieszczania w kotłowni kilku zbiorników. Zarządzanie pracą całego systemu zapewnia sterownik pogodowy i solarny. Wszystkich niezbędnych nastaw dokonuje się przy jego pomocy. Dzięki temu obsługa systemu jest bardzo prosta.

Zobacz także: Zasada działania kolektora słonecznego

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. fot. VAILLANT
Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. fot. VAILLANT

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla samorządu i administracji198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK