| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?

Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?


Kiedy wybieramy kocioł do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, powinniśmy szukać rozwiązań, które zapewnią nam zarówno komfort, jak i racjonalnie niskie koszty eksploatacji.

Kompaktowe centrala grzewcza

Co jednak, gdy budujemy dom o mniejszej powierzchni i nie mamy wystarczająco miejsca dla zainstalowania dużego solarnego zasobnika ciepłej wody oraz kotła i osprzętu? Na szczęście nie musimy w takiej sytuacji rezygnować z wykorzystania energii słonecznej. Wystarczy zastosować kompaktowy kocioł kondensacyjny auroCOMPACT z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody o pojemności 150 litrów, który może być zasilany zarówno przez instalację solarną, jak i kocioł. Do zasobnika możemy podłączyć dwa kolektory słoneczne auroTHERM VFK 145 V o łącznej powierzchni absorbera około 4,7 m2. Takie rozwiązanie pozwala znacznie ograniczyć koszty przygotowania ciepłej wody dla 3–4-osobowej rodziny. Dodatkowo zostało ono tak przygotowane, by zajmowało jak najmniej miejsca w budynku. Jest możliwe dzięki zintegrowaniu z kotłem wielu elementów, które zazwyczaj są montowane obok kotła. W przypadku kotła auroCOMPACT zasobnik ciepłej wody, pompa obiegowa c.o., naczynie wzbiorcze na potrzeby c.o., zawór trójdrogowy, zawór mieszający termostatyczny oraz pompę obiegową instalacji solarnej wraz z zaworem do regulacji przepływu są zabudowane wewnątrz urządzenia. Dodatkowo, do uruchomienia instalacji solarnej, która współpracuje z kotłem auroCOMPACT nie potrzeba stosować dodatkowego sterownika. Wszystkie niezbędne funkcje zostały zaimplementowane na płycie elektronicznej zamontowanej w kotle.

Podobny efekt uzyskamy przy zastosowaniu wiszącego kotła kondensacyjnego ecoTEC VC plus z kompaktowym systemem solarnym auroSTEP. Zawiera on zasobnik c.w.u. o pojemności 250 litrów oraz dwa kolektory VFK 135 D. W tym przypadku cały osprzęt instalacji solarnej został zintegrowany z zasobnikiem c.w.u. Sterownik, pompa obiegowa, zawór bezpieczeństwa są już w nim zamontowane. Dodatkowo, dzięki technologii drainback, po zainstalowaniu systemu nie musimy się martwić prawidłowym napełnieniem czy odpowietrzeniem instalacji solarnej. Wężownica zasobnika zawiera odpowiednią ilość wodnego roztworu glikolu od razu przy dostawie. Instalacji nie trzeba dodatkowo napełniać, ani odpowietrzać. Wręcz przeciwnie, powietrze, które jest w instalacji solarnej zastępuje tradycyjne naczynie wzbiorcze. Przy odpowiednim nasłonecznieniu pompa solarna pracuje i pompuje glikol do kolektorów. Stamtąd po podgrzaniu roztwór glikolu spływa grawitacyjnie do wężownicy zasobnika. W okresie letnim w przypadku braku odbioru ciepła glikol nie jest podawany do kolektorów, dzięki czemu nie jest narażony na przegrzanie. Jest to więc nowatorski system solarny, którego głównymi cechami są: prosta instalacja i montaż oraz niezawodna praca.

Obecnie wybór kotła kondensacyjnego zamiast tradycyjnego atmosferycznego jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Nie dość, że taka inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat to dodatkowo pozwala uzyskać o wiele wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa.

Zobacz także: Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Gazowe kotły kondensacyjne różnią się one od kotłów tradycyjnych przede wszystkim tym, że kondensują czyli skraplają parę wodną, która w przypadku zwykłego kotła uchodzi ze spalinami do atmosfery.
Gazowe kotły kondensacyjne różnią się one od kotłów tradycyjnych przede wszystkim tym, że kondensują czyli skraplają parę wodną, która w przypadku zwykłego kotła uchodzi ze spalinami do atmosfery.

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla samorządu i administracji198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK