| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?

Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?


Kiedy wybieramy kocioł do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, powinniśmy szukać rozwiązań, które zapewnią nam zarówno komfort, jak i racjonalnie niskie koszty eksploatacji.

Opłacalność

Przy wyborze kotła powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim rachunek ekonomiczny. Dla przykładu możemy przeanalizować koszty ogrzewania domu o powierzchni 120 m2 w okolicach Warszawy. W tym domu zastosowano kocioł gazowy niekondensacyjny. W następujących po sobie trzech latach koszt ogrzewania tego budynku wynosił około 3775 zł rocznie. Jeśli więc teraz chcemy wymienić kocioł na kondensacyjny możemy szacować, że roczne koszty ogrzewania będą niższe o co najmniej 15% czyli o około 500 zł. Natomiast cena kotła kondensacyjnego jest w tej chwili wyższa od kotła atmosferycznego o około 2000–2500 zł. Zatem czas zwrotu inwestycji w kocioł kondensacyjny wynosi zaledwie 4–5 lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę ewentualny wzrost cen gazu okres ten w rzeczywistości będzie jeszcze krótszy. W czasie kilkunastoletniej eksploatacji kotła różnica w cenie zwróci się nam co najmniej 3–4-krotnie. Z punktu widzenia ekonomicznego kotły kondensacyjne są więc jedynym sensownym rozwiązaniem. Z roku na rok różnica w cenie między nimi, a kotłami atmosferycznymi jest coraz mniejsza.

Współpraca z innymi źródłami energii

Obecnie kotły kondensacyjne są najefektywniejszym rodzajem kotłów zasilanych gazem. W zależności od warunków pracy z energii zawartej w spalanym paliwie w przypadku kotła kondensacyjnego tracimy jedynie od 1 do kilku procent w przeciwieństwie do około 20% w przypadku kotła atmosferycznego. Jednak ogrzewanie domu z wykorzystaniem gazu jest z roku na rok coraz bardziej kosztowne. Dlatego wiele osób podczas budowy domu zastanawia się nad tym jak jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania. Dobrym rozwiązaniem może być połączenie kotła kondensacyjnego z urządzeniami, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Najczęstszym tego typu rozwiązaniem jest zastosowanie w instalacji kotła kondensacyjnego oraz kolektorów słonecznych. W zależności od potrzeb i możliwości kolektory słoneczne mogą wspomagać tylko przygotowanie ciepłej wody użytkowej lub również ogrzewanie budynku. W przypadku ogrzewania tylko ciepłej wody zastosowanie kolektorów słonecznych może zredukować zużycie energii na ten cel o około 60%. W przypadku zaś zastosowania instalacji wspomagającej również ogrzewanie budynku możemy rocznie zaoszczędzić około 20% energii niezbędnej do przygotowania ciepłej wody i ogrzewania. Niektórzy producenci oferują już gotowe zestawy, żeby bezbłędnie skonfigurować całą instalację. Zawierają one na przykład kocioł kondensacyjny, odpowiednią ilość kolektorów słonecznych oraz zasobnik ciepłej wody, akcesoria montażowe i instalacyjne. Na przykład kocioł VC ecoTEC oraz kolektory słoneczne VFK 145 V i osprzęt.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Gazowe kotły kondensacyjne różnią się one od kotłów tradycyjnych przede wszystkim tym, że kondensują czyli skraplają parę wodną, która w przypadku zwykłego kotła uchodzi ze spalinami do atmosfery.
Gazowe kotły kondensacyjne różnią się one od kotłów tradycyjnych przede wszystkim tym, że kondensują czyli skraplają parę wodną, która w przypadku zwykłego kotła uchodzi ze spalinami do atmosfery.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK