| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Kilka słów o kotłach gazowych

Kilka słów o kotłach gazowych


Gdy chcemy kupić kocioł gazowy stajemy przed ogromnym wyborem. Kocioł może podgrzewać wodę lub zapewnić ogrzewanie domu. Musimy teraz zastanowić się nad tym, jaki kocioł wybrać – stojący czy wiszący?

Na rynku istnieje wiele rodzajów kotłów gazowych. Możemy się zaopatrzyć w kocioł wiszący lub stojący; jedno lub dwu-funkcyjny; z otwartą lub zamkniętą komorą spalania; tradycyjny lub kocioł kondensacyjny. Jak widać wybór jest niemały. Dlatego powinniśmy dokładnie wiedzieć do czego kocioł ma nam służyć i gdzie chcemy go ulokować.

Zobacz także: Czy kocioł kondensacyjny jest droższy w porównaniu z innymi kotłami?

Kotły stojące są większe niż wiszące. Są też cięższe, ponieważ mają żeliwny wymiennik ciepła. W wiszących są one zazwyczaj stalowe.
Kotły jednofunkcyjne służą jedynie do ogrzewania wody, krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Jednak zawsze możemy dokupić do niego zasobnik do podgrzewania wody użytkowej. Mimo to, w dalszym ciągu jest nazywany kotłem jednofunkcyjnym.

Kocioł wielofunkcyjny, jest wyposażony w dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. To znaczy, że bez żadnych dodatkowych instalacji może podgrzewać zarówno wodę użytkową jak i dom. Musimy jednak wiedzieć, że wymiennik przepływowy kotła dwufunkcyjnego bardzo szybko zarasta kamieniem, co przekłada się na dogrzewanie wody użytkowej.

Zobacz także: Z czego składa się instalacja wewnętrzna wodociągowa i grzewcza?

Kocioł z otwartą komorą spalania pobiera świeże powietrze bogate w niezbędny do spalania tlen. Dlatego pomieszczenie, w którym ma znajdować się taki kocioł, powinno mieć stały dopływ świeżego powietrza z otworem o powierzchni co najmniej 200 cm² oraz wentylacją grawitacyjną z kratką o takiej samej powierzchni. Kotły z zamkniętą komorą spalania bazują na powietrzu z zewnątrz. Takie rozwiązanie nie wymaga stałego dostępu do powietrza w pomieszczeniu. Powinniśmy postawić go w pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m³ z wentylacją grawitacyjną zakończoną kratką o powierzchni 200 cm².

Jeżeli chodzi o kotły tradycyjne lub kondensacyjne, na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią, czego nie można powiedzieć o cenie. Kocioł kondensacyjny jest zazwyczaj dwa razy droższy, ponieważ ma lepszą sprawność niż kocioł tradycyjny. Zarówno kocioł tradycyjny, jak i kondensacyjny mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Trzeba mieć jednak świadomość, że kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny podczas podgrzewania wody nie będzie kondensował.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Na rynku istnieje wiele rodzajów kotłów gazowych. Możemy się zaopatrzyć w kocioł wiszący lub stojący; jedno lub dwu-funkcyjny; z otwartą lub zamkniętą komorą spalania; tradycyjny lub kocioł kondensacyjny
Na rynku istnieje wiele rodzajów kotłów gazowych. Możemy się zaopatrzyć w kocioł wiszący lub stojący; jedno lub dwu-funkcyjny; z otwartą lub zamkniętą komorą spalania; tradycyjny lub kocioł kondensacyjny

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD90.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK