| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest to urządzenie wykorzystujące energię naturalną zgromadzoną np. w: gruncie, wodach podziemnych, powierzchniowych czy powietrzu atmosferycznym. Są to nie docenione źródła pod względem ilości energii.

Pompa ciepła pobiera energię cieplną np.: z gruntu i doprowadza ją do budynku. W zależności od pory roku i głębokości, temperatura gruntu wynosi od 4°C do 8°C. Na głębokościach powyżej 15 m, w gruncie dochodzi do procesu regeneracji, dzięki ciepłu z wnętrza ziemi czy wód gruntowych.

Pompa ciepła zaliczana jest do ekologicznych urządzeń grzewczych. Zasada jej działania, opiera się na przemianach fizycznych. Czynnikiem roboczym w tego typu urządzeniach jest np.: gaz R407C, który wrze w niskich temperaturach (poniżej -10°C). 

Zobacz także: Pompy ciepła – fakty i mity

Pompa ciepła zbudowana jest z następujących elementów

- parownika – jest to rodzaj wymiennika, w którym dochodzi do odparowania czynnika chłodniczego (freonu),
- sprężarki – jej zadaniem jest wymuszenie przepływu gazu oraz podwyższenie jego ciśnienia
- skraplacza – inna jego nazwa to kondensator, dochodzi w nim do skroplenia gazu, gdzie zamienia się on w ciecz,
- zaworu rozprężnego – jest odpowiedzialny za rozprężenie czynnika roboczego.

Zobacz także:  Pompy ciepła a technologie hybrydowe

Czynnik chłodniczy odbiera ciepło z gruntu lub wody gruntowej i w postaci gazu opuszcza parownik. Inaczej mówiąc, w parowniku następuje proces odparowania, polegający na odebraniu ciepła ze źródła. Następnie, czynnik chłodniczy jakim jest freon np.: R407A zostaje sprężony przez sprężarkę, czemu towarzyszy wzrost temperatury i ciśnienia. Następnie trafia do skraplacza. Jak sama nazwa mówi gaz przepływający przez skraplacz ulega skropleniu, oddając tym samym wodzie z instalacji ciepło powstałe w wyniku sprężenia i odparowania. Ostatnim procesem jakiemu jest poddawany czynnik chłodniczy, jest proces rozprężania w zaworze rozprężnym. Proces rozprężania polega na obniżeniu temperatury i ciśnienia czynnika roboczego. Inaczej mówiąc dzięki temu procesowi uzyskujemy początkowe parametry czynnika. Następnie cały proces zaczyna się od początku.

Zobacz także:  Jak ogrzać dom za pomocą pompy ciepła?

Pompy ciepła nie wytwarzają szkodliwych substancji. Ponadto ich zaletą jest niezawodność, cicha i bezobsługowa praca.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pompa ciepła jest to urządzenie wykorzystujące energię naturalną zgromadzoną np. w: gruncie, wodach podziemnych, powierzchniowych czy powietrzu atmosferycznym. Fot. Fotolia
Pompa ciepła jest to urządzenie wykorzystujące energię naturalną zgromadzoną np. w: gruncie, wodach podziemnych, powierzchniowych czy powietrzu atmosferycznym. Fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »