| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Czym jest ekologiczne ogrzewanie?

Czym jest ekologiczne ogrzewanie?


Ekologiczne ogrzewanie związane jest z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, które jednocześnie ograniczają emisję spalin do atmosfery. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem dostępnym aktualnie na naszym runku są instalacje solarne (kolektory słoneczne) i pompy ciepła.

W przypadku kolektorów słonecznych korzystamy z darmowego źródła energii jakim są promienie słoneczne. Odnośnie pompy ciepła energia pobierana jest z ziemi. Obywa rodzaje instalacji można wykorzystać zarówno do podgrzewania ciepłej wody jak i ogrzewania samego budynku.

Instalacje solarne

Kolektory słoneczne najczęściej montowane są na dachu budynku lub są wbudowane w połacie dachowe. Mogą być także, zamontowane na ścianie zewnętrznej budynku lub na konstrukcji wolno stojącej. Kolektory powinny być skierowane w kierunku południowym. Energia słoneczna, może służyć nam zarówno do podgrzewania c.w.u. (ciepła woda użytkowa) jak i do wspomagania centralnego ogrzewania. Źródłem energii są promienie słoneczne. Wewnątrz kolektorów znajduję się specjalna ciecz np.: glikol, która przy pomocy promieni słonecznych nagrzewa się a następnie oddaje zakumulowane ciepło wodzie w specjalnym zbiorniku. Instalacje solarne można zastosować praktycznie we wszystkich budynkach.

Korzystanie z odnawialnych źródłem energii chroni nie tylko środowisko, ale także dba o naszą kieszeń.

Zalety układów solarnych

- Czyste źródło odnawialnych energii (promienie słoneczne), to brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery,
- Ogniwa słoneczne są praktycznie nie zawodne, wymagają jednak okresowego czyszczenia,

Wady układów solarnych

- W przypadku ogniw fotowoltaicznych, używa się pierwiastków toksycznych takich jak: kadm, arsen, selen, tellur.
- Instalacja solarna zajmuje stosunkowo sporo miejsca.

Pompy ciepła

Pompy ciepła działają przez cały rok i korzystają z ciepła zmagazynowanego np. w: gruncie, wodach podziemnych lub powierzchniowych. Pompa ciepła zbudowana jest z dwóch wymienników ciepła. Pierwszy z nich nazwany został parownikiem i dochodzi w nim do odparowania czynnika roboczego (freonu) na skutek doprowadzenia energii. W drugim wymienniku (skraplaczu), ciepło zostaje przekazane do obiegu grzewczego.

Zalety pompy ciepła

- Pompa pozwala na bycie całkowicie niezależnym od dostawców energii cieplnej.
- Ciepło pobierane jest np. z ziemi lub wód gruntowych, dzięki czemu koszty eksploatacyjne są niskie.
- Brak emisji spalin do atmosfery.

Wady pomp ciepła

- Stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne. Cena uzależniona jest od mocy i funkcji urządzenia. Dodatkowo należy jeszcze doliczyć koszty montażu.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Korzystanie z odnawialnych źródłem energii chroni nie tylko środowisko, ale także dba o naszą kieszeń. Fot. Atlantic Polska
Korzystanie z odnawialnych źródłem energii chroni nie tylko środowisko, ale także dba o naszą kieszeń. Fot. Atlantic Polska

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Robert Rykowski

Adwokat, partner w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH, ekspert prawa cywilnego. Prowadzi postępowania sporne, arbitrażowe i mediacyjne. Posiada doświadczenie w postępowaniach regulacyjnych, w tym przed Prezesem UOKiK i URE. W kancelarii odpowiada za prawną analizę, przygotowanie taktyki procesowej i procesów. Autor wielu artykułów oraz opinii do czasopism prawniczych. Prelegent na szkoleniach i konferencjach, wykładowca w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, wcześniej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Arbiter Sądów Arbitrażowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Konfederacji Lewiatan.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK