| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Co należy wiedzieć przed zakupem kolektora słonecznego?

Co należy wiedzieć przed zakupem kolektora słonecznego?


Decydując się na zakup kolektora słonecznego powinniśmy wiedzieć , że prawidłowo dobrany zestaw solarny zapewnia odpowiednią ilość ciepłej wody w ciągu prawie całego roku oraz, że najlepiej instalować go w połączeniu z innym, dodatkowym źródłem energii. Dlatego też, warto się zastanowić nad rodzajem instalacji przed rozpoczęciem budowy swojego domu.


Jeżeli nie masz ochoty na kolejne podwyżki cen energii zainwestuj w instalacje solarną. Warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem, jeszcze przed wybudowaniem swojego domu przede wszystkim z ekonomicznego punktu widzenia. Co prawda ten rodzaj inwestycji wymaga stosunkowo dużego kapitału, nie mniej jednak zwrot zainwestowanych pieniędzy szacuje się na 7 do 10 lat.

Koszty montażu w wybudowanym już budynku, to wyższy koszt całej instalacji chociażby z tego względu że przewody wychodzące z kolektora, należy połączyć ze zbiornikiem na wodę, a to z kolei wiąże się z problemem przebicia ścian czy dachu. Ponadto, w polskich warunkach klimatycznych, układ solarny powinien być wspomagany przez drugie źródło ciepła. Jeżeli, już w czasie projektowania podejmujemy decyzje o zastosowaniu kolektorów słonecznych to pozwoli nam to zoptymalizować ich współprace.

W lecie, kolektor słoneczny nie ma większych problemów z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Zimną natomiast, potrzebna jest pomoc drugiego źródła ciepła. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny element, jakim jest możliwość zamarzania wody. Aby tego uniknąć w naszym klimacie, należy zastosować odpowiedni rodzaj płynu odporny na niskie temperatury. Nośnikiem ciepła może być np.: niezamarzający roztwór glikolu propylenowego.

Kolektory słoneczne należy skierować na południową stronę. Bardzo ważnym aspektem jest kąt padania promieni słonecznych. Najbardziej uniwersalnym położeniem kolektorów jest kąt 45°.
W czasie zimy, kąt nachylenia kolektorów należy zmienić na około 60°. Latem najbardziej optymalny jest kąt 30°.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »