| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Parametry cieplne paliw: ciepło spalania i wartość opałowa

Parametry cieplne paliw: ciepło spalania i wartość opałowa

Wyróżniamy dwa parametry cieplne paliw: ciepło spalania Hs oraz wartość opałową Hi. Ciepło spalania to całkowita ilość ciepła powstałego przy spalaniu jednostki paliwa. Obejmuje ono również ciepło utajone zawarte w parze wodnej spalin. Wartość opałowa uwzględnia natomiast tylko to ciepło, które można wykorzystać bez kondensacji spalin.

Ciepło spalania jest zatem wyraźnie większe niż wartość opałowa, w przypadku gazu ziemnego GZ 50 o około 11%. Im większa różnica między obu parametrami, tym więcej można uzyskać dodatkowej energii.
Kondensacyjne kotły grzewcze wykorzystują niemal całe pozostające do dyspozycji ciepło, a więc ciepło spalania paliwa.
Konwencjonalne kotły grzewcze bazują jedynie na wartości opałowej.

Zobacz także: Gdzie wstawić nowy kocioł grzewczy? Na poddaszu, w mieszkaniu czy w piwnicy?

Pozostaje ona jednak w dalszym ciągu punktem odniesienia przy określaniu współczynnika sprawności kotła. Aby dysponować porównywalnymi danymi, również w przypadku kotłów kondensacyjnych podaje się współczynnik sprawności w odniesieniu do wartości opałowej. 

Zobacz także: Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?

Z tego właśnie powodu przekracza ona niekiedy 100 procent. Stosowanie kondensacyjnych kotłów grzewczych pozwala nam obniżyć koszty utrzymania domu, a jednocześnie minimalizuje szkodliwość dla środowiska. Obecne ustawodawstwo w tym zakresie zmierza w kierunku oszczędzania energii, a wszelkie poczynania mające na celu zmniejszenie emisji CO2 mają być w miarę możliwości również uzasadnione ekonomicznie, tzn. amortyzować się w postaci oszczędności na rachunkach za media.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wyróżniamy dwa parametry cieplne paliw: ciepło spalania Hs  oraz wartość opałową Hi. Fot. Fotolia
Wyróżniamy dwa parametry cieplne paliw: ciepło spalania Hs oraz wartość opałową Hi. Fot. Fotolia

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »