| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Który nośnik energii jest najlepszy: gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna?

Który nośnik energii jest najlepszy: gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna?


Gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna? A może jeszcze trochę energii słonecznej? Wybór właściwego nośnika energii zależy w głównej mierze od wymogów i życzeń użytkownika instalacji. Ale częściowo także od warunków budowlanych i możliwości zaopatrzenia.

Dla gazu charakterystyczny jest brak szczególnych wymagań. Nie wymaga on oddzielnego pomieszczenia do składowania, ponieważ jest stale dostarczany przez sieć gazową. Także sama instalacja zajmuje niewiele miejsca, a kocioł można ustawić w dowolnym miejscu w domu. Ponadto gaz spala się „czyściej” niż olej opałowy, pozostawia mniej osadów w kotle, a zatem wymaga mniejszych nakładów na czyszczenie i modernizację. Nic więc dziwnego, że coraz więcej gospodarstw domowych wykorzystuje gaz do ogrzewania.

W trakcie zmiany instalacji na gazową należy koniecznie pomyśleć o użyciu technologii kondensacyjnej. Pozwala ona nie tylko ograniczyć koszty ogrzewania, lecz także zmniejsza emisję do atmosfery.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

W każdych okolicznościach! Wielu dostawców energii oferuje dopłaty za przestawienie instalacji na gaz ziemny. Korzyści finansowych dopełnia oszczędność miejsca, ponieważ można zrezygnować z kotłowni i zbiornika.

Ogrzewanie olejowe jest łatwe w montażu i niezawodne. Pozwala też samodzielnie decydować o zaopatrzeniu w paliwo. Jeżeli dom nie ma zbiornika na olej opałowy, to należy przygotować miejsce na taki zbiornik. Kocioł opalany olejem wymaga też częstszego czyszczenia.

Energia elektryczna może być sensownie wykorzystana w instalacji grzewczej do przygotowania ciepłej wody, np. w miejscu poboru oddalonym od kotła, takim jak pokój gościnny. Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody zapewniają szybki dostęp do ciepłej wody, bez strat ciepła w długich rurociągach.

Energia słoneczna jest dostępna za darmo przez cały rok i nie powoduje żadnej szkodliwej emisji.
Jednocześnie ma wiele zalet: dzięki kolektorom słonecznym można zmniejszyć wydatki na przygotowanie ciepłej wody o przynajmniej 60%. Łączne zużycie energii w instalacji grzewczej spada więc o kolejne 10%. Atrakcyjność ogrzewania słonecznego zwiększa wsparcie ze strony władz lokalnych.

Proszę w ramach modernizacji ogrzewania już dziś zainstalować przewody do kolektora słonecznego, nawet jeżeli planują Państwo jego montaż w późniejszym terminie. Dzięki temu można będzie w przyszłości zmniejszyć koszty i oszczędzić na czasie.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem Infor.pl »