| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Który nośnik energii jest najlepszy: gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna?

Który nośnik energii jest najlepszy: gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna?


Gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna? A może jeszcze trochę energii słonecznej? Wybór właściwego nośnika energii zależy w głównej mierze od wymogów i życzeń użytkownika instalacji. Ale częściowo także od warunków budowlanych i możliwości zaopatrzenia.

Dla gazu charakterystyczny jest brak szczególnych wymagań. Nie wymaga on oddzielnego pomieszczenia do składowania, ponieważ jest stale dostarczany przez sieć gazową. Także sama instalacja zajmuje niewiele miejsca, a kocioł można ustawić w dowolnym miejscu w domu. Ponadto gaz spala się „czyściej” niż olej opałowy, pozostawia mniej osadów w kotle, a zatem wymaga mniejszych nakładów na czyszczenie i modernizację. Nic więc dziwnego, że coraz więcej gospodarstw domowych wykorzystuje gaz do ogrzewania.

W trakcie zmiany instalacji na gazową należy koniecznie pomyśleć o użyciu technologii kondensacyjnej. Pozwala ona nie tylko ograniczyć koszty ogrzewania, lecz także zmniejsza emisję do atmosfery.

W każdych okolicznościach! Wielu dostawców energii oferuje dopłaty za przestawienie instalacji na gaz ziemny. Korzyści finansowych dopełnia oszczędność miejsca, ponieważ można zrezygnować z kotłowni i zbiornika.

Ogrzewanie olejowe jest łatwe w montażu i niezawodne. Pozwala też samodzielnie decydować o zaopatrzeniu w paliwo. Jeżeli dom nie ma zbiornika na olej opałowy, to należy przygotować miejsce na taki zbiornik. Kocioł opalany olejem wymaga też częstszego czyszczenia.

Energia elektryczna może być sensownie wykorzystana w instalacji grzewczej do przygotowania ciepłej wody, np. w miejscu poboru oddalonym od kotła, takim jak pokój gościnny. Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody zapewniają szybki dostęp do ciepłej wody, bez strat ciepła w długich rurociągach.

Energia słoneczna jest dostępna za darmo przez cały rok i nie powoduje żadnej szkodliwej emisji.
Jednocześnie ma wiele zalet: dzięki kolektorom słonecznym można zmniejszyć wydatki na przygotowanie ciepłej wody o przynajmniej 60%. Łączne zużycie energii w instalacji grzewczej spada więc o kolejne 10%. Atrakcyjność ogrzewania słonecznego zwiększa wsparcie ze strony władz lokalnych.

Proszę w ramach modernizacji ogrzewania już dziś zainstalować przewody do kolektora słonecznego, nawet jeżeli planują Państwo jego montaż w późniejszym terminie. Dzięki temu można będzie w przyszłości zmniejszyć koszty i oszczędzić na czasie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK