| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Jak i gdzie stosować grzejniki kanałowe?

Jak i gdzie stosować grzejniki kanałowe?

Grzejniki kanałowe są świetnym rozwiązaniem na ogrzewanie i cyrkulację powietrza w pomieszczeniach gdzie nie chcemy mieć, bądź nie mamy miejsca na standardowe grzejniki. Ich skuteczność i niezawodność w połączeniu ze świetną estetyką powoduje, że są coraz częściej stosowane. Grzejniki kanałowe montowane w podłodze, zapewniają nam więcej miejsca w pomieszczeniu, w którym są montowane, zachowują przy tym swoje wysokie walory estetyczne.

Coraz częściej projektanci budynków mieszkalnych decydują się na zastosowanie coraz to większych przeszkleń, w celu lepszego doświetlenie pomieszczeń. Posiadając mieszkanie lub dom ze znacznym przeszkleniem należy wiedzieć, że im jest ono większe tym większe są straty ciepła. Zwiększone zapotrzebowanie na ciepło zmusza nas do zastosowania coraz to większych i wydajniejszych grzejników. Kolejnym problemem jaki się pojawia jest brak miejsca na standardowe grzejniki montowane pod oknem bądź na ścianie z przeszkleniem. Umiejscowienie grzejnika na ścianie bocznej jest mało estetyczne, poza tym ciężko jest takie wnętrze urządzić. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie grzejników kanałowych. Jest to rozwiązanie zarówno estetyczne, wydajne jaki i funkcjonalne oraz nie zabierające nam wolnej przestrzeni.

Zobacz także: Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

Grzejnik kanałowy składa się z elementów nie widocznych na co dzień: wanny kanału, wymiennika, przegrody kanału oraz elementów widocznych: do których należą: podest czy jego obramowanie. Warto zastanowić się, jakie dokładnie grzejniki wybrać z szerokiej oferty przedstawianej przez producentów. Na rynku dostępne są m.in. grzejniki aluminiowe w kolorze standardowym jak i w dowolnym kolorze z palety RAL a także drewniane z różnych gatunków drewna.
Grzejnik dobieramy na podstawie potrzebnej nam mocy grzewczej, bądź, w przypadku dużych przeszkleń grzejnik powinien być równy przeszkleniu. W zależności od naszego zapotrzebowania na ciepło, na rynku dostępne są grzejniki różnych wymiarów. 

Grzejniki kanałowe mogą być bardzo głębokie, dlatego też przed ich zakupem należy sprawdzić jak głęboko można wpuścić grzejnik w podłogę.
Minimalna głębokość grzejnika wynosi 9 cm, lecz im jest płytszy, tym bardziej zwiększa się jego szerokość, należy o tym pamiętać przy jego wyborze a także przy późniejszym zakupie.

Grzejniki kanałowe instalujemy wzdłuż przeszklenia (okien, wyjść na taras, przeszkleń) czy ścian (w mieszkaniu, domu jednorodzinnym) w odpowiedniej odległości podanej przez producenta wówczas praca grzejnika jest najbardziej efektywna, ponieważ działa on jak kurtyna powietrza nie pozwalająca zimnemu powietrzu przedostać się do wnętrza z przeszklenia. Ogrzewanie tego typu, powoduje równomierny rozkład temperatury oraz dobrą cyrkulacje powietrza. Grzejnik podłączony jest do sieci c.o. a w zależności od wyboru grzejnika ciepło będzie oddawał poprzez konwekcje bądź unoszenie powietrza za pomocą wentylatora. Grzejnik należy montować na 2-3 cm podkładce ze styropianu w celu odpowiedniego zabezpieczenia przed stratami ciepła. Instalacje c.o. możemy doprowadzić zarówno z lewej jak i prawej strony do grzejnika ponieważ producenci zapewniają nam pełny wybór i możliwości.

Zobacz także: Kilka słów o kotłach gazowych

Mimo, że grzejnik jest schowany i mało widoczny to mamy możliwość jego pełnej regulacji poprzez specjalne głowice termostatyczne montowane na ścianach – dobór odpowiedniej temperatury zależy tylko od nas samych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK