| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Jakie są grzejniki elektryczne?

Jakie są grzejniki elektryczne?

Źródłem ciepła, obok gorącej wody, jest i energia elektryczna. Zasada wymiany ciepła z otoczeniem może odbywać się poprzez konwekcję jak i promieniowanie.

Grzejniki elektryczne są wyposażone w bardzo dokładne i sprawne regulatory temperatury i termostaty. Ogrzewanie elektryczne umożliwia szybkie dostosowanie ilości potrzebnej energii cieplnej, tym samym zapewnia małą bezwładność temperatury. Z tego powodu stosuje się szybko reagujące grzejniki konwektorowe z grzałką elektryczną.

Są również grzejniki promiennikowe składające się z ciężkiej płyty akumulującej ciepło. Dłużej się nagrzewają, ale dzięki swojej formie mogą stanowić element dekoracyjny, np. lustrzana płyta grzejna.

Szczególną rolę stanowią piece akumulacyjne, które są w stanie magazynować znaczne ilości energii w czasie, gdy obowiązują najniższe opłaty za energię elektryczną. Po tym okresie mogą z powodzeniem oddawać ciepło w pomieszczeniu.

Aby móc sprawnie działać muszą mieć masywne elementy magazynujące energię cieplną. Emisję ciepła może wspomóc dodatkowy wentylator wymuszający ruch powietrza w pomieszczeniu.

Produkowane są również inne rodzaje grzejników elektrycznych. Jednym z nich jest wersja grzejnika olejowego, lecz jego funkcja sprowadza się raczej do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń użytkowych. Taki typ ogrzewania ma niskie koszty wykonania.

Polecamy: Podgrzewacz czy kocioł

Nie wymaga instalowania rur i innego wyposażenia instalacyjnego jak w wypadku ogrzewania z wodnym nośnikiem ciepła. Wymaga jedynie gniazdka elektrycznego, najlepiej oddzielnego gdyż pobór może być zróżnicowany i najczęściej jest duży.

Jednakże koszt ogrzewania tego typu grzejnikami jest wysoki biorąc pod uwagę, iż moc takich grzejników, przy efektywnym grzaniu, rzadko jest poniżej 1,5 kW. Również cena takich grzejników nie jest niska, w szczególności grzejników promiennikowych. 

Czytaj także: Jak montować instalację wodociągową i grzewczą

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »