| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Zasady prowadzenia instalacji wodociągowej

Zasady prowadzenia instalacji wodociągowej

Zasadniczo przewody instalacji wodociągowych powinny przebiegać ortogonalnie w stosunku do stropów i ścian.

W miejscach przejścia rur przez przegrody, szczególnie przez ściany fundamentowe, rury wodociągowe należy wyposażyć w tuleje ochronne, co zabezpieczy je przed szkodliwym oddziaływaniem przegród, np. wskutek przemieszczeń ścian budynku względem siebie, co może skutkować rozszczelnieniem instalacji.
Innym powodem może być korozja na styku rura-ścianki gipsowo-kartonowe. Taka tuleja dodatkowo umożliwi w przyszłości demontaż instalacji. Tuleja musi być dobrze umiejscowiona w przegrodzie i nie może się przemieszczać. Ze względu na fakt, że tuleja zawsze ma średnicę większą od rury wodociągowej przestrzeń pomiędzy ściankami tych elementów musi być wypełniona materiałem elastycznym.

Materiał taki nie może oddziaływać w sposób korozjogenny na materiał instalacji wodociągowej. Dodatkowo musi umożliwiać bezpieczne wydłużanie i skracanie rury, czyli musi zapewniać poślizg na styku płaszczyzn. Aby nie dopuścić do zakleszczenia, w tulei nie wolno montować żadnych połączeń przewodów.

Instalację wodociągową należy prowadzić po trasach najkrótszych, należy unikać załamań, nagłych zmian trasy z uwagi na powstawanie coraz to większych oporów przepływu. Instalacja powinna by prowadzona w sposób umożliwiający jej zmianę długości. Jest to istotne w sytuacji zastosowania instalacji z rur z tworzywa sztucznego. W takim wypadku należy zastosować kompensatory długości. Dodatkowe odstępstwa od zasad najkrótszej odległości połączeń z punktami czerpalnymi oraz dodatkowe zmiany kierunków trasy instalacji mogą doprowadzić do szumów i drgań instalacji. 

Polecamy: Konstrukcja szkieletowych ścian działowych

Niejednokrotnie rury należy prowadzić w ścianach zewnętrznych lub na zewnątrz obiektów. W takim wypadku należy rury zabezpieczyć przed wykraplaniem i zamarzaniem, bądź ochłodzeniem cieczy poprzez zastosowanie otuliny z pianki poliuretanowej. 

Czytaj także: Wybór tynku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK