| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje grzewcze > Kominowe systemy prefabrykowane z elementów ceramicznych

Kominowe systemy prefabrykowane z elementów ceramicznych

Prefabrykowane elementy ceramiczne charakteryzują się dużą elastycznością funkcjonalną i można je łatwo adaptować do różnych rozwiązań urządzeń grzewczych.

Odznaczają się dużą powtarzalnością kształtów wraz z gładkością powierzchni w porównaniu do murów ceglanych, dlatego też coraz częściej są wybierane jako elementy bardziej niezawodne.

Komin z materiałów ceramicznych składa się z kilku elementów. Element wewnętrzny to wkład z kwasoodpornej kamionki lub ceramiki szamotowej. Całość jest obudowana pustakami z betonu lekkiego o lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Przykładem mogą być pustaki z keramzytu. Pomiędzy wkładem a obudową powinna być pustka lub wkład z materiału izolacyjnego, znacznie podnosząca sprawność przewodu kominowego. Przekrój oraz rodzaj wkładu zależy przede wszystkim od ilości spalin doprowadzanych do komina jak i rodzaju spalin. Zasadniczo konstrukcja takiego systemu składa się z wkładu kominowego, obudowy, ewentualnie odkraplacza, wyczystki, trójnika przyłączeniowego. Standardowo stosowane są trzy typy systemów.

Polecamy: Budowa kominków

Pierwszy to system do kotłów na paliwo stałe. Taki system posiada wkłady odporne na temperaturę do 600 stopni C. Dodatkowo należy w pustkę pomiędzy wkładami a ściankami zastosować izolację z wełny mineralnej chroniącej przed przegrzaniem cienkie warstwy sprężysto-kruchego tynku. Wentylacja takiej pustki umożliwia wysychanie ewentualnie zawilgoconej izolacji. Taki system można stosować do odprowadzania spalin z urządzeń stojących daleko od innych kanałów kominowych.

System drugi to system odprowadzania spalin gazowych lub olejowych. Temperatura spalin nie jest tak wysoka, zwyczajowo nie przekracza 70 °C. Taki system musi być wyposażony w zbieracz kondensatu.

Ostatni to zestaw turbo. Przystosowany do współpracy z kotłami spalinowymi z zamkniętą komorą spalania oraz kotłami kondensacyjnymi. Ewentualna pustka powietrzna pomiędzy wkładem a obudową stanowi dobry wlot powietrza.

Czytaj także: Dylemat wyboru okien

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Dmochowska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przed rozpoczęciem współpracy z kancelarią Raczkowski Paruch, zdobywała doświadczenie w międzynarodowych kancelariach prawnych PwC Legal, CMS Cameron McKenna oraz wspierając jednego z kluczowych klientów kancelarii w ramach oddelegowania w jego siedzibie (secondment) w Warszawie i w Wiedniu. Posiada doświadczenie w obsłudze przedsiębiorstw w zakresie prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym kadry menedżerskiej, wprowadzaniem programów premiowych, ochroną danych osobowych pracowników, a także w prawno-pracowniczych aspektach transakcji korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK