| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje gazowe > Jaki kocioł gazowy wybrać?

Jaki kocioł gazowy wybrać?


Oprócz tego, czy kocioł ma być wiszący lub stojący oraz czy jego cena jest wysoka lub niska, należy się zastanowić do jakich funkcji ma nam taki kocioł gazowy służyć. Pod tym względem kotły możemy podzielić na jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne.

Kotły jednofunkcyjne służą do centralnego ogrzewania, mają również możliwość współpracy z dodatkowymi zasobnikami ciepłej wody użytkowej. Kotły takie mogą być stojące lub wiszące. Dla kotłów stojących zasobnik jest również stojący, zaś dla kotłów wiszących zasobniki mogą być zarówno stojące jak i wiszące. W przypadku kotłów jednofunkcyjnych ciepła woda przygotowywana jest w tzw. systemie pojemnościowym. Woda podgrzana przez kocioł gromadzi się w zasobniku (zbiorniku). W okresie letnim, w celu podgrzania wody, nie da się odłączyć ogrzewania. Często stosowane są wtedy dodatkowe elektryczne systemy podgrzewania wody.

Zobacz także: Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Jak nazwa wskazuje, kotły dwufunkcyjne, oprócz centralnego ogrzewania służą do bezpośredniego przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kotły dwufunkcyjne występują jako typu wiszącego. Zaletą tego rodzaju kotłów jest to, że zajmują mniej miejsca. Układ kotła połączonego z zasobnikiem jest rozwiązaniem zdecydowanie droższym niż kocioł dwufunkcyjny. Przy użyciu kotła dwufunkcyjnego, ciepła woda dostarczana jest najpierw z zasobnika, a po jej wyczerpaniu kocioł na bieżąco podgrzewa wodę dostarczaną do kranu. 

Zobacz także: Jak podłączyć gaz w domu jednorodzinnym?

Ciepła woda użytkowa przygotowywana jest wtedy w systemie przepływowym. Pierwszeństwo w pracy takiego kotła ma podgrzewanie wody. W chwili poboru ciepłej wody centralne ogrzewanie jest odłączane, nie oznacza to natomiast nagłego wychłodzenia się pomieszczeń. W okresie letnim kotły dwufunkcyjne pracują tylko na podgrzewanie wody.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oprócz tego, czy kocioł ma być wiszący lub stojący oraz czy jego cena jest wysoka lub niska, należy się zastanowić do jakich funkcji ma nam taki kocioł gazowy służyć.
Oprócz tego, czy kocioł ma być wiszący lub stojący oraz czy jego cena jest wysoka lub niska, należy się zastanowić do jakich funkcji ma nam taki kocioł gazowy służyć.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Woźniakowski

Expert zajmujący się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od ponad 20 lat. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W przeszłości przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Hay Group i Deloitte. Obecnie jest Partnerem w firmie doradczej WorkNet. Główna specjalizacja to projektowanie i wdrażanie systemów motywacji, Zarządzanie Zmianami Organizacyjnymi, zwiększanie potencjału innowacyjności firm i optymalizacja zatrudnienia. Entuzjasta metody Action Learning wykorzystywanej do zespołowego rozwiązywania problemów organizacyjnych i zarządzania wiedzą w organizacji. Autor wielu publikacji na tematy związane z HR, występował na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce HR. Wspiera firmy w zarządzaniu ryzykami personalnymi pokazując sprawdzone rozwiązania na przeciwdziałanie mobbingowi czy zagrożeniu szeroko rozumianą dyskryminacją.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK