| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje gazowe > Jakie są rodzaje kotłów gazowych?

Jakie są rodzaje kotłów gazowych?


Stając przed wyborem kotła gazowego, nie należy się kierować tylko ich ceną. Cena w głównej mierze zależy od „wyposażenia” takiego kotła, czyli od funkcji i sposobu pracy. To właśnie od funkcji jakie chcemy by pełnił kocioł, rodzaju pomieszczenia adaptowanego na kotłownię, sposobu odprowadzania spalin, a na końcu ceny powinniśmy uzależnić wybór rodzaju kotła gazowego.

Rodzaje kotłów gazowych możemy zróżnicować według czterech kryteriów: sposobu montażu, pełnionych funkcji, sposobu odprowadzania spalin i pobierania powietrza do spalania oraz sprawności.

Pod tym względem można wyróżnić kotły wiszące i stojące. Kotły wiszące są mniejsze i tańsze niż kotły stojące. Zaletą ich może być również to, że są wyposażane przez producentów we wszystkie elementy niezbędne do funkcjonowania instalacji. W przypadku kotłów stojących, elementy te najczęściej trzeba dokupić. Kotły wiszące można łączyć z zasobnikami ciepłej wody użytkowej zarówno wiszącymi jak i stojącymi, zaś stojące – tylko ze stojącymi zasobnikami. Kotły stojące za to określane są jako bardziej trwałe.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Zobacz także: Jakie grzejniki stosować do instalacji gazowej?

Kocioł gazowy może być jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny. Pierwszy przeznaczony jest do centralnego ogrzewania, czasami z możliwością współpracy z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Drugi zaś posiada dodatkową funkcję przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Kotły jednofunkcyjne mogą być wiszące i stojące. Kotły dwufunkcyjne są zazwyczaj wiszące.

Kotły z otwartą komorą spalania wymagają dostarczania powietrza z zewnątrz, dlatego zasysają je z pomieszczenia, w którym się znajdują. Pomieszczeniami odpowiednimi do ich lokalizacji są specjalne kotłownie wyposażone w otwory wentylacyjne nawiewne i wywiewne, w których doprowadzane powietrze nie wyziębia ogrzanej przestrzeni. W przypadku kotłów z komorą spalania zamkniętą, powietrze potrzebne do spalania dostarczane jest specjalnym przewodem koncentrycznym typu „rura w rurze”. Rurą wewnętrzną odprowadzane są spaliny, zaś zewnętrzną pobierane jest powietrze. Komin w takim przypadku nie jest konieczny, gdyż spaliny mogą być odprowadzone przewodem bezpośrednio przez ścianę lub dach. Kotły z komorą zamkniętą mogą być montowane w pomieszczeniach użytkowych typu kuchnia czy łazienka.

Kotły z zamknięta komorą spalania wykonywane są tylko jako kotły wiszące.

Zobacz także: Skąd pochodzi energia?

W przypadku sprawności możemy wyróżnić kotły tradycyjne, których sprawność nie przekracza 100% i kotły kondensacyjne o sprawności większej niż 100%, nawet o 10-15%. Jak możliwe jest przekroczenie sprawności 100 %? Kotły kondensacyjne odzyskują ciepło ze skraplającej się pary wodnej występującej w spalinach. Wyglądem kotły tradycyjne i kondensacyjne praktycznie się nie różnią. Ale tylko kotły kondensacyjne występują jako wiszące.

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rodzaje kotłów gazowych możemy zróżnicować według czterech kryteriów: sposobu montażu, pełnionych funkcji, sposobu odprowadzania spalin i pobierania powietrza do spalania oraz sprawności. Fot. Blachy Pruszyński
Rodzaje kotłów gazowych możemy zróżnicować według czterech kryteriów: sposobu montażu, pełnionych funkcji, sposobu odprowadzania spalin i pobierania powietrza do spalania oraz sprawności. Fot. Blachy Pruszyński

Controlling i Rachunkowość Zarządcza189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem Infor.pl »