| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje gazowe > Jak podłączyć gaz w domu jednorodzinnym?

Jak podłączyć gaz w domu jednorodzinnym?


Najłatwiej jest zaopatrzyć się w butlę z gazem, niemniej jednak nie jest to rozwiązanie wygodne oraz długotrwałe, dodatkowo raz na jakiś czas z jesteśmy zmuszeni do wymiany butli na nową. Najwygodniejszą formą korzystania z gazu jest jego stałe podłączenie. Jakie formalności należy dopełnić aby na stale mieć podłączony gaz?


Aby podłączyć gaz po działkę, na której będziemy stawiać dom, na początku musimy sprawdzić czy jest to w ogóle technicznie możliwe. Podłączyć nam gaz, może lokalne przedsiębiorstwo gazownicze. Kiedy już uzyskamy pozytywną odpowiedź, w lokalnym urzędzie terenowym powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę instalacji gazowej. Budowa przyłącza może trwać nawet 2 do 3 miesięcy, dlatego warto dość wcześnie rozpocząć starania o jego budowę. Wykonywanie przyłącza, może się także przedłużyć w związku z trasą, na której ma powstać. Jeśli instalację trzeba będzie prowadzić przez sąsiednie działki, może to znacznie wpłynąć na czas budowy.

Do wyboru mamy gaz ziemny i płynny. Za równo do jednego jak i drugiego wymagane jest wykonanie kilkunastometrowej długości instalacji w ziemi. Montaż instalacji jest dość szybki, a sprawi fachowcy mogą to zrobić w nawet jeden dzień.

Gaz ziemny jest tańszy, niż płynny i nie wymaga montowania na działce dodatkowego zbiornika. Niestety gaz ziemny, nie wszędzie jest dostępny, rozwiązaniem w takim przypadku jest właśnie gaz płynny. Dowozi się go na działkę w postaci płynnej i umieszcza w specjalnym zbiorniku.

Aby wykonać przyłącze gazu do domu, należy wykonać:
- przyłącze gazowe - odcinek instalacji pomiędzy siecią gazowa a szafką z kurkiem głównym oraz
- zewnętrzną instalację, łączącą kurek główny z zaworem w budynku.

W ogóle nie się martwić się kwestią przyłącza pomiędzy siecią gazową a granicami działki – droga prowadzenia instalacji na tym odcinku leży w kwestii zakładu gazowniczego. Powinniśmy natomiast rozplanować poprowadzenie instalacji na naszej działce. Wzdłuż prowadzonego odcinka, powinna poprowadzona być tzw. strefa kontrolowana. Jest to pas o szerokości 1 m, na którym nie wolno nic budować ani sadzić drzew. Tylko odległość między instalacją a ogrodzeniem może wynosić 0,5 m.

Kiedy otrzymamy z gazowni „warunki przyłączenia do sieci gazowej” jest to jednoznaczne z zawarciem umowy z przedsiębiorstwem gazowym. W związku z zawarciem umowy, usługodawca zobowiązuje się do zaprojektowania i wykonania przyłącza gazowego, natomiast do nas należy zlecenie i wykonanie projektu instalacji.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby wykonać przyłącze gazu do domu, należy wykonać przyłącze gazowe oraz zewnętrzną instalację
Aby wykonać przyłącze gazu do domu, należy wykonać przyłącze gazowe oraz zewnętrzną instalację

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK