| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje gazowe > Skąd pochodzi energia?

Skąd pochodzi energia?


Energię można czerpać z wielu źródeł. Z którego Państwo skorzystają – zależy z jednej strony od potrzeb. Z drugiej strony, jest to zależne od zaopatrzenia i uwarunkowań technicznych.

Nowe dzielnice mieszkaniowe są z reguły przyłączone do sieci gazowej. Oczywiste wydaje się zatem skorzystanie z tego wydajnego nośnika energii. Oto zalety: spalanie gazu jest szczególnie ekologiczne, w kotle pozostaje znikoma ilość osadów, a zatem nakłady na czyszczenie i konserwację są niewielkie. Ponadto urządzenie gazowe nie wymaga odrębnego pomieszczenia, piwnica nie jest więc niezbędna. Kocioł gazowy potrzebuje niewiele miejsca, można go zamontować w dowolnym miejscu w mieszkaniu lub pomieszczeniu gospodarczym.

Kolejna zaleta: gaz ziemny umożliwia szczególnie skuteczne wykorzystanie energii. W tej technologii ciepło spalin jest doprowadzane ponownie do obiegu grzewczego na zasadzie recyrkulacji. Gwarantuje to podwyższony normatywny współczynnik sprawności, osiągający wartość 110%, oszczędność energii i zmniejszenie emisji do atmosfery.

Z reguły muszą Państwo zamontować kocioł w piwnicy i zaplanować miejsce na zbiornik z olejem. Jednak i ta technologia pozwala na rozwiązania przystosowane do mniejszych pomieszczeń: np. dwuścienny zbiornik wielokomorowy czy „niewidoczne” zbiorniki podziemne, które, należy zauważyć, wymagają dodatkowych prac budowlanych. Za to zaopatrzenie w paliwo pozwala na większy wybór: użytkownik sam decyduje, kiedy i ile oleju opałowego kupić.

W tym przypadku kwestia dostaw energii w ogóle nie wchodzi w grę. Jest ona dostarczana do domu przez cały rok i nie powoduje żadnej szkodliwej emisji. Energia słoneczna nadaje się idealnie do podgrzewania wody i wspomagania instalacji grzewczej. Równie idealnie kształtuje się bilans zużycia energii. W ten sposób można zmniejszyć koszty energii w sezonach przejściowych (wiosna i jesień) o co najmniej połowę. Do tego dochodzi wsparcie finansowe za użytkowanie odnawialnego źródła energii ze strony państwa, władz lokalnych i dostawców energii.

Energia słoneczna gromadzi się także w ziemi, w wodach gruntowych oraz w powietrzu. Można ją eksploatować za pomocą pompy ciepła – i przez cały rok wykorzystywać do ogrzewania i podgrzewania wody. Ogromna zaleta: do napędu sprężarki pompy ciepła potrzeba niewielkiej ilości energii elektrycznej, ok. 25% mocy pompy. Oznacza to, że 75% łącznego zapotrzebowania na energię pokrywa energia uzyskana bezpłatnie ze środowiska. Bez zanieczyszczeń.

Aby skorzystać z uzyskanej energii, trzeba ją odpowiednio doprowadzić do miejsca odbioru. Cel ten można osiągnąć na wiele sposobów.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Energia słoneczna gromadzi się w ziemi, w wodach gruntowych oraz w powietrzu
Energia słoneczna gromadzi się w ziemi, w wodach gruntowych oraz w powietrzu

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »