| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje elektryczne > Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów.

Pomiary elektryczne powinny być wykonywane przez elektryka, który posiada odpowiednie uprawnienia i posiada zaawansowane przyrządy miernicze. Przy większych inwestycjach wykonanie pomiarów jest normą i obowiązkiem. Wykonanie pomiarów w instytucjach publicznych i zakładach pracy przeprowadzane jest okresowo co 5 lat lub krócej, jeśli osoba badająca tak postanowi. Mniejsze inwestycje, najczęściej indywidualne budowy często pomijają badanie instalacji elektrycznej obniżając tym samym koszty.

W trakcie wykonywania pomiarów przeprowadza się badania podstawowe i dodatkowe :

Badania podstawowe

– pomiar rezystancji izolacji,
– pomiar rezystancji uziemień i rezystywności gruntu,
– pomiar impedancji pętli zwarcia,
– badanie wyłączników różnicowo-prądowych typu AC, A, B,
– badanie skuteczności ochrony przed dotykiem pośrednim przez samoczynne wyłączenie zasilania w obwodach z wyłącznikami różnicowoprądowymi,
– pomiar ciągłości przewodów ochronnych,
– badania i pomiary eksploatacyjne urządzeń oświetlenia elektrycznego ,
– badania i pomiary eksploatacyjne urządzeń.

Zobacz także:  Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?

Badania dodatkowe

– analiza sieci jedno i trójfazowej,
– rejestracja anomalii napięciowych,
– pomiar wskaźnika THD napięć i prądów wszystkich faz,
– nisko napięciowy pomiar rezystancji połączeń ochronnych i wyrównawczych,
– pomiar i rejestracja napięcia i prądu przemiennego,
– badania i pomiary eksploatacyjne w strefach zagrożonych wybuchem,
– badania i pomiary eksploatacyjne baterii kondensatorów energetycznych do kompensacji mocy biernej.

Jeśli jednak nie zdecydujemy się na wykonanie pomiarów, a chcemy dokonać oględzin wykonanych pracy elektryka należy zapoznać się z tym, jak powinna wyglądać poprawnie wykonana instalacja. Warto też zaopatrzyć się w próbnik napięcia. Sprawdzenie bezpieczeństwa środowiska elektrycznego w domu możemy dokonać sami.

Zobacz także: Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?

Na co należy zwracać uwagę podczas oględzin wzrokowych instalacji elektrycznej?

– linie kablowe powinny być układane w liniach prostych pionowych lub poziomych.
– wszystkie połączenia umieszczane są w puszkach łączeniowych z dwoma wyjątkami,
podłączenia lamp wiszących, które muszą osłonić połączenie przed dostępem bezpośrednim kielichem maskującym oraz złącza hermetyczne
– nigdzie nie powinny być widoczne odsłonięte druty przewodów.
– izolacje przewodów nie mogą być uszkodzone.
– Przewody na tynku w posadzkach i w ziemi powinny znajdować się w rurze osłonowej.
– Oprzyrządowanie w pomieszczeniach gdzie jest woda powinno być o podwyższonej ochronie najlepiej IP 44.
– wszystkie stałe elementy wyposażenia domu wykonane z materiałów przewodzących powinny być podłączone do uziemienia przewodem wyrównawczym koloru żółto-zielonego np. rury i regały metalowe.

Jak samemu sprawdzić czy dom jest bezpieczny?

Niezbędny jest zakup detektora napięcia (próbnika). Próbnikiem dotykamy wszystkich bolców w gniazdach, wszystkich elementów domu wykonanych z materiałów przewodzących prąd elektryczny. Jeśli gdziekolwiek wykryjemy obecność napięcia, należy powiadomić o tym zagrożeniu domowników i wezwać elektryka w celu likwidacji zagrożenia.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów.  Fot. Fotolia
Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów. Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK